Václav Havel převzal klíč od Trutnova

Trutnov – Dramatik a bývalý prezident Václav Havel převzal v Trutnově čestné občanství a kulturní cenu města. Východočeský Trutnov mu ocenění udělil za svou propagaci a mimořádný přínos české a světové kultuře. Havel se tak stal desátým nositelem čestného občanství Trutnova, se kterým je spjatý od druhé poloviny 60. let. V minulosti bylo uděleno třeba prezidentu Edvardu Benešovi.

Václav Havel převzal symbolický klíč od města a kulturní cenu v novém společenském centru Uffo. Podle trutnovského starosty Ivana Adamce je s Trutnovem spjatý od doby, co si v nedaleké osadě Hrádeček koupil chalupu. V letech 1974 až 1975 pak Havel přikuloval sudy v trutnovském pivovaru, který ho inspiroval k napsání divadelní hry Audience. „Tady se udála spousta záležitostí, které se týkaly jak jeho činnosti v disentu, tak činnosti dramatické,“ přibližuje Adamec.

Havel Trutnov navštěvoval a pobýval na své chalupě také po svém zvolení prezidentem, například v roce 1999 na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s ním projednal situaci v Kosovu. Havel také pravidelně navštěvuje trutnovský hudební Open Air Music Festival. Právě v jeho průběhu chtěl letos v srpnu cenu převzít. Radnice to však odmítla a předání uspořádala v novém společenském centru Uffo. Pořadatelé hudebního festivalu to považují za účelové. „Místním bledým tvářím z Bílého domu nepřišel festival jako příliš vhodné a důstojné místo. Nakonec se rozhodli až skoro náčelníkovi ten metál poslat poštou,“ poukazuje na situaci organizátor trutnovského festivalu Martin Věchet.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody

Pořadatelé festivalu připravili pro Havla ještě neformální setkání pro zvané, na kterém se představí několik hudebních skupin a Havlových přátel z undergroundu.

Václav Havel přebírá čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova
Václav Havel přebírá čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova