Longital: Teraz ticho

Praha – Longital, přední kapela slovenské alternativní scény, vydala začátkem listopadu nové album nazvané Teraz. Duo Shina Lo a její virtuální elektronický spoluhráč Xi Di Nim, označované jako „Sigur Ros střední a východní Evropy“, které se prosadilo i v západní Evropě a USA, na něm pokračuje ve stylu, jenž popisují jako „kvantový folk z paralelního vesmíru – písničkářství pro 21. století“. Desku pokřtí 8. prosince v pražském Rock Café.

Již osmé řadové album obsahuje devět skladeb, které se pohybují na rozhraní elektroniky a tradice. „Zaujmout své místo tady a teď, žít radostně i se všemi zkouškami a překážkami, které jsou před nás kladeny,“ vysvětlují název desky oba tvůrci. „Síla Longital je v tom, že lidem ukazujeme, jak je důležité si vybrat cestu srdce. Všechna naše hudba je léčivá, ať už si to někdo přímo uvědomuje, nebo ne, a posouvá nás dál,“ dodávají.

Teraz je již osmá deska kapely, pokud se nepočítá remixové album. „Na každém albu se snažíme posunout někam, kde jsme ještě nebyli, prozkoumat nějaké neznámé území z hlediska výrazu, nástrojů, zvuků, způsobů komponování,“ tvrdí Longital. Na rozdíl od předcházejících desek duo nemělo dopředu hotový repertoár, který by zpracovávali ve studiu. „Neměli jsme téměř nic a tvořili jsme propojeni navzájem rovnou ve studiu. Začali jsme od nějakého motivu, rifu, slov a za pár dní udělali celou písničku,“ vysvětlují.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Z archivu byla nakonec vytažena jen jedna píseň. „A o té se mi zdálo, stihla jsem se ze sna probudit a nahrát ji, to se mi stalo jen jednou v životě,“ prozradila Shina. Právě kvůli způsobu, jakým deska vznikla, dostala svůj název - Teraz. Při nahrávání Longital začali používat klavír a nejčastěji vyskytujícími se slovy jsou „teraz“ a „ticho“.

"Nebyl to plán, ale zdá se, že jde o reakci na tento hlučný, uspěchaný svět, který na nás útočí z minulosti a budoucnosti a nenechá nás si opravdu užít to, co zrovna máme, místa, kde jsme, lidi, s nimiž jsme, ale zkouší nás a předsouvá nám před oči lákadla toho, co všechno bychom mohli mít, čím vším bychom se mohli stát, kdyby…," uzavírají Longital.

LONGITAL vznikli v roce 2004 v Bratislavě (před tím oba členové hráli v kapele Dlhé diely). Brzy svojí hudbou zaujali jak diváky, tak i odbornou veřejnost. Kromě mnoha samostatných koncertů nedávno předskakovali i The Frames a Swell Season, se kterými se znají již dlouho, ale hráli i s Moloko, The Levellers či Medeski-Martin-Wood. Longital jsou autory hudby k několika filmům (například Hodinu nevíš Dana Svátka) a divadelním představením (například divadlo Continuo).

Longital
Longital