Vinobraní od Toyen se vydražilo za 6,5 milionu

Praha – V Galerii Nová síň v Praze se dnes dražila vybraná díla a umění 17. až 21. století. Společnost Prague Auctions ve své první dražbě nabízela mimo jiné obraz Vinobraní od Toyen z roku 1927. Ten se nakonec prodal za vyvolávací cenu 6,5 milionu korun, a stal se tak nejdražší nabízenou položkou aukce. Olej na plátně o velikosti 48 x 59 centimetrů s názvem Vinobraní od Marie Čermínové alias Toyen byl mimo jiné vystaven v Chorvatsku nebo Francii.

Ojedinělou nabídkou pak byl obraz Emila Filly Já som bača velmi starý z roku 1947, který se vydražil za 3,7 milionu korun a patří k cyklu obrazů na motivy slovenských lidových písní. Třetím nejdražším dílem byl akryl Zdeňka Sýkory, nazvaný Linie č. 206. Prodal se za 3 miliony 50 tisíc korun.

 Sýkora patří k světovým průkopníkům počítačového umění. Ačkoli se jednalo o milionové položky, jednatel společnosti Milan Mikuš tajně doufal ve vyšší ceny: „Trošku mě zklamalo, že se nenašel další zájemce na obraz Toyen, který se prodal za 6,5 milionu korun, ale několik dalších položek se vydražilo a docílilo krásných cen, takže jsme velice spokojeni.“

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

Stejný aukční dům chystá ještě na listopad další zajímavou dražbu. Tentokrát si přijdou na své milovníci sportovních a závodních aut a motorek. „Máme několik velmi krásných vozů značek Bentley, Lamborghini, Ferrari, Rolls Royce i vládní Čajku z 50. let,“ vypočítává Mikuš. Na březen příštího roku pak chystá společnost opravdovou aukční lahůdku - vybrané současné umění.

Filla - Já jsem bača velmi starý
Zdroj: Prague Auctions