Evropské ceny MTV jsou americké

Madrid - Nedělnímu 17. předávání Evropských hudebních cen (EMA) televizní stanice MTV vévodili američtí umělci. Cenu obdržely zpěvačky Lady Gaga, Katy Perryová a Kesha, oceněna byla také rocková skupina Bon Jovi. Nejlepším evropským umělcem byl vyhlášen italský zpěvák Marco Mengoni a mezi Španěly vyhrál zpěvák Enrique Iglesias. Vyhlášení cen se letos konalo v Madridu a živě na něm vystoupila například kolumbijská zpěvačka Shakira, američtí zpěváci Kid Rock a Miley Cyrusová nebo nashvillská skupina Kings of Leon.

Lady Gaga získala tři ocenění - jako nejlepší zpěvačka, za nejlepší píseň i za nejlepší popový počin. Za udělení cen poděkovala extravagantní zpěvačka z Budapešti, kde je v těchto dnech na turné. Jedna z největších současných hvězd světové hudební scény brzy obšťastní své české fanoušky. 17. listopadu vystoupí v pražské O2 areně.

Katy Perryová, která na ceremoniálu vystoupila oděna do elastické blyštivé kombinézy, získala ocenění za nejlepší videoklip, a to k písni California Gurls. Jako objev letošního roku byla oceněna další Američanka Kesha, nejlepší alternativní kapelou se stali Paramore.

Newjerseyská skupina Bon Jovi byla vyhlášena globální hudební ikonou. „Díky za to, že jste z nás učinili ikony,“ řekl nadšenému madridskému publiku zpěvák kapely Jon Bon Jovi. „Chci poděkovat všem z MTV za tuto neuvěřitelnou jízdu, která trvá již čtvrt století,“ dodal. Bubeník Tico Torres poté poděkoval divákům i ve španělštině, čímž si vysloužil nadšené ovace.

Americkou nadvládu prolomil až šestnáctiletý Kanaďan Justin Bieber, který si i přes konkurenci ostřílených raperů Eminema, Kanyeho Westa nebo Ushera odnesl cenu v kategorii nejlepší zpěvák. Získal také cenu jako skokan roku.

Slavnostním večerem provázela americká herečka Eva Longoriová známá ze seriálu Zoufalé manželky. Mezi dalšími hvězdami, které vystoupily na jevišti madridského multifunkčního centra Caja Mágica, byli zpěvák Kid Rock, numetaloví Linkin Park, dětská country hvězda Miley Cyrusová nebo karibská kráska Rihanna. I Linkin Park si odnesli cenu - za nejlepší koncert. Německá kapela Tokio Hotel byla zase oceněna za nejlepší vystoupení na jevišti.

Katy Perryová na předávní Evropských cen MTV 2010
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Joel Ryan