Buchbinder a Honeck - rakouská Česká filharmonie

Praha – Rakouští hudební interpreti – dirigent Manfred Honeck a klavírista Rudolf Buchbinder – budou dnes večer hosty České filharmonie. V Dvořákově síni Rudolfina provedou Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 22. Čeští filharmonici také nastudovali pro tuto příležitost pod vedením Honecka, svého hlavního hostujícího dirigenta, Symfonii č. 93 od Josepha Haydna a taneční pantomimu Podivuhodný mandarín Bély Bartóka.

Rudolf Buchbinder, rodák z Litoměřic, započal svou koncertní dráhu prvním Beethovenovým klavírním koncertem. Bylo mu pouhých jedenáct let, když vystoupil ve slavné vídeňské síni Musikverein, známé svou výjimečnou akustikou. „Nebyl jsem vůbec nervózní, jak stárnu, tak jsem ale nervóznější čím dál tím víc,“ přiznal Buchbinder.

Na svém kontě má více než sto nahrávek. Natočil kompletní Haydnovo klavírní dílo, všechny Mozartovy klavírní koncerty, Beethovenovy sonáty či zřídka prováděné Diabelliho variace napsané padesáti rakouskými skladateli. „Jeho repertoár je skutečně široký. Je pro mě jedním z největších současných klavíristů. Už jsem s ním několikrát hrál, dokáže skvěle interpretovat jak Beethovena, tak třeba i Gershwina. Spolupracovat s ním nyní na Mozartovi je pro mě velkým zážitkem,“ uvedl dirigent Manfred Honeck.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Dnes večer provede Bartókova Podivuhodného mandarína a Haydnovu symfonii 93, kterou Hayden napsal v roce 1791, v roce, kdy zemřel Wolfgang Amadeus Mozart. „Bude to skvělý večer, Česká filharmonie má fantastické hráče. Škoda, že zde nehrajeme Haydna častěji, zdejší hráči velmi rychle pochopili duch jeho tvorby,“ tvrdí Honeck, který je od roku 2008 hlavním hostujícím dirigentem našeho prvního orchestru. Dirigoval ho na dvou desítkách koncertů, v této sezoně pokračuje v několikaletém mahlerovském cyklu.

Symfonie číslo 93 Josefa Haydna zazní i na sobotním odpoledním koncertu. O týden později Honecka za dirigentským pultem vystřídá hornista České filharmonie Ondřej Vrabec. Na programu bude Haydnova Symfonie č. 93 a Symfonie Z Nového světa od Antonína Dvořáka. Sobotní odpoledne v Rudolfinu navíc rozšíří nový cyklus Filharmonické vzpomínání. V Sukově síni bude o svém působení u ČF i dosavadní umělecké kariéře vyprávět dirigent Zdeněk Mácal.

Rudolf Buchbinder
Rudolf Buchbinder