Werther trpí v Ostravě

Ostrava – Opera Werther patří spolu s Manon k nejhranějším operním dílům Julese Masseneta. Libreto tohoto vrcholného díla francouzského romantismu z roku 1887 vzniklo na motivy románu Johanna Wolfganga Goetha Utrpení mladého Werthera. Příběh nešťastné lásky mladého muže, jehož vnitřní bolest nakonec vykoupí až dobrovolná smrt, se do repertoáru Národního divadla moravskoslezského vrátil po více než šedesáti letech. Dnes bude uveden v druhé premiéře s americkým tenoristou Stevenem Harrisonem v hlavní roli a v nastudování ředitele divadla Jiřího Nekvasila.

Jules Massenet, svého času populární lev pařížských salonů, nadaný hudebník, hudební pedagog a autor čtyř desítek operních děl, si jako mnozí skladatelé francouzské lyrické opery rád vybíral pro svá libreta klasická literární díla (Prévosta, Cervantese či Corneillea).

V roce 1887 dokončil operu podle Goethova epistolárního románu Utrpení mladého Werthera (1774), která měla být uvedena v pařížské Opéra-Comique. Po ničivém požáru tohoto operního domu se nakonec úspěšná světová premiéra Werthera uskutečnila o pět let později, 16. února 1892 ve Vídeňské dvorní opeře.

Video Reportáž Evy Lankočí
video

Reportáž Evy Lankočí

„Werther je úžasný romantický příběh člověka se zvýšenou senzitivitou. Chtěli jsme, aby promlouval k dnešku, abychom zachovali punc romantismu, snovosti, ale zároveň aby nám byl něčím blízký. Proto jsme ho kostýmově zařadili do období 60. let dvacátého století,“ uvedl k opeře Jiří Nekvasil.

Werther je příkladem typického romantického rozervaného hrdiny, který se neustále pohybuje mezi dvěma extrémy, jeho představitel, americký tenorista Steven Harrison tvrdí, že je mu tato role šita přímo na míru. „Má ji velice rád. Kdysi mi říkal, že je Werther jeho velice oblíbená opera, ale že se málo hraje. Když padlo rozhodnutí hrát tento titul, první myšlenka samozřejmě byla oslovit právě jeho,“ dodal dirigent Robert Jindra.

Titulní roli Werthera alternuje Luciano Mastro, v roli Charlotty, do níž se Wether nešťastně zamiluje, se představí Jana Sýkorová a Zuzana Šveda. Dále účinkují: Aleš Jenis / Jakub Kettner (Albert), Agnieszka Bochenek-Osiecka / Barbora Perná (Sophie), Martin Gurbaľ / Bogdan Kurowski (Le Bailli) a další.

Werther
Werther
Více fotek
  • Werther autor: Martin Popelář, zdroj: Národní divadlo moravskoslezské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2115/211477.jpg
  • Steven Harrison a Agnieszka Bochenek - Osiecka v opeře Werther autor: Martin Popelář, zdroj: Národní divadlo moravskoslezské http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2115/211475.jpg