Třetí míza: Nejtěžší je zvládnout prvních sto let

Praha – Elixír mládí nebo Veselý starobinec byly pracovní názvy pro nový rodinný seriál ze života seniorů, který natáčí Česká televize. Na podzim příštího roku jej nakonec nejspíše uvede pod názvem Třetí míza. V režii Petra Slavíka a podle scénáře Ireny Obermannové vzniká na slapském zámku. Šestnáctidílný seriál se odehrává převážně v domově pro seniory, vypráví ale příběhy tří generací. „Věřím v diváky, kteří už mají plné zuby mladých a krásných lidí a touží po něčem zajímavějším,“ podotýká Obermannová.

V životě je nejtěžší zvládnout prvních sto let, bylo prý hlavní motto scénáře. „Je to rodinný seriál, tedy je určen divákům všech věkových skupin,“ představuje Třetí mízu režisér Petr Slavík. „Hlavní postavou je Táňa Fialová, hraje ji Lenka Vlasáková, neúspěšná herečka, která přišla o práci a nastoupila do domova seniorů jako pečovatelka. Tady začíná příběh, a jak to v seriálech bývá, proplétají se v něm osudy klientů domova a dalších postav.“

Jednou z dějových linek je boj mezi konzervativní ředitelkou (Vilma Cibulková) a mladým manažerem, jenž by chtěl v domově zavést trochu jiný přístup. „Moje postava je člověk, který získal zkušenosti v zahraničí a zkouší je v Čechách aplikovat. Naráží ale na paní ředitelku, protože ta funguje stále ještě ve starých zajetých kolejích,“ upřesnil představitel manažera v domově seniorů Petr Lněnička.

Kromě už zmíněných herců se v seriálu objeví také Iva Janžurová, Dana Kolářová, Květa Fialová, Oldřich Vlach, Stanislav Zindulka, Matěj Hádek nebo Jiří Krampol. „Pan Krampol hraje turbodůchodce. Byl tramp a tvrdí, že stále je, má image idolu ženských srdcí a svůdníka, což, jak se později ukáže, je už trochu jinak. Založí hnutí za svobodný sex seniorů, sepíše petici a žádá, aby do domova mohly docházet osvětové pracovnice,“ nakousla další ze zápletek Irena Obermannová.

Veselý starobinec

Podle režiséra Petra Slavíka nechce seriál řešit problémy stáří, je spíš oddychovou záležitostí. „Přestože je z velké části o stáří a starých lidech, neodehrává se v rovině deprese, tragédií, ale snaží se na toto období života dívat s humorem a nadsázkou,“ upozorňuje režisér.

Irena Obermannová dodává: „Samozřejmě se tam dějí i smutné věci, ale troufám si tvrdit, že naporcování smutných a veselých událostí je stejné jako v běžném životě. Staří lidé v sobě mají obrovskou sílu, nezlomný optimismus a neuvěřitelný smysl pro humor. A možná právě proto, že jsou na sklonku života, mají sklon k absurdnímu a černému humoru. A vůbec nejsou ani nudní, ani nevynalézaví a čiší z nich energie, která je posilující.“

Podzim na ČT o podzimu života

V současné době filmaři natáčí Třetí mízu na zámku Slapy, který je známý mimo jiné i z Menzelova filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Vhodné místo štáb hledal dlouho. „Bylo dost náročné najít odpovídající objekt, protože ho potřebujeme po celou dobu natáčení, musí být v dosahu Prahy, ve stavu, kdy se v něm dá existovat. Přestože jsme během obhlídek objeli více než třicet objektů, slapský zámek byl nakonec jediný, který vyhovoval,“ dodal Slavík. 

Na Slapy se budou filmaři vracet téměř rok, na obrazovkách České televize se šestnáctidílná Třetí míza objeví na podzim 2011.

Dana Kolářová a Jiří Krampol při natáčení seriálu Třetí míza
Dana Kolářová a Jiří Krampol při natáčení seriálu Třetí míza
Více fotek
  • Dana Kolářová a Jiří Krampol při natáčení seriálu Třetí míza zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2130/212982.jpg
  • Oldřich Vlach, Dana Kolářová a Květa Fialová při natáčení seriálu Třetí míza zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2130/212983.jpg
  • Třetí míza zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2131/213014.jpg
  • Třetí míza zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2130/212994.jpg
  • Třetí míza zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2131/213009.jpg