Streisandová o sobě hovoří přes design

Los Angeles - Tento týden Barbra Streisandová poprvé uviděla svoji první knihu na prodejních pultech. Nejsou to ale memoáry hvězdy, která natočila filmy jako Funny Girl nebo Takoví jsme byli, ani se v ní nehovoří o tom, jak natáčela alba, jichž se prodalo 71 milionů kusů. Ve své první knížce My Passion for Design (Moje vášeň pro design) Streisandová místo toho píše o své lásce k architektuře, umění, nábytku a krajinářským úpravám.

Případný čtenář by se však neměl nechat zmýlit názvem knihy, protože na jejích stránkách autorka vypráví příběhy ze svého života a kariéry, které ji ovlivňovaly, když si projektovala svůj dům snů na Malibu v Kalifornii.

„Myslím, že je to takhle zajímavější,“ řekla agentuře Reuters o knize, kterou napsala v první osobě. „Lidé mě žádali, abych napsala svůj životopis, ale nechtělo se mi do toho jít a být moc osobní. Myslím, že jsem do toho dostala svůj vlastní rukopis. Takhle teď vidím svět já a je tam to, co považuji za krásné,“ řekla.

Reprezentativní kniha z nakladatelství Viking seznamuje čtenáře s několikaletou cestou, kdy Streisandová plánovala, budovala a vybavovala nábytkem svoje rozlehlé sídlo, které se podobá anglické farmě z 19. století; je tam stodola, mlýn, hlavní obytná budova, vejminek a dokonce i kurník pro slepice.

Není to první dům, který si zpěvačka navrhla pro sebe. Předtím měla několik dalších návrhů včetně domu ve stylu art-deco a bytů v New Yorku. Ale v tomto domě Streisandová s manželem Jamesem Brolinem tráví většinu času a je jedním slovem pohodlný a útulný. Streisandová je také nadšená fotografka a většinu obrázků si pořídila sama.

V úvodu se čtenáři dozvídají, jak herečka ráda tráví rána v posteli se svým psem ležícím u jejích nohou. Tam ráda píše, čte, jí a dokonce obchoduje na burze. A nemusí být přitom společensky oblečená.

Sama říká, že ani neví, odkud se vzala její láska k architektuře a designu, ale dodává, že to určitě nebylo zděděné od matky, která zakrývala svůj nábytek umělohmotnými pokrývkami, když byla Barbra dítě, aby ho nepoškodila. V domě Streisandové na Malibu se nic neschovává pod pokrývkami.

Kniha je rozdělena na několik částí, v nichž jsou popsány jednotlivé části usedlosti. Začíná to kurníkem, v němž herečka chová slepice poctivě snášející vejce, a končí to zahradami, kde si pěstuje vlastní zeleninu. Její stodola je vlastně dům, není tam krmení pro dobytek, ale hned upozorňuje, že tam nežije. Jejím domovem je hlavní budova. „Stodolu jsem stavěla proto, aby byl umělecký projekt úplný,“ napsala.

Kromě lásky k designu má Streisandová také vášeň pro shromažďování peněz, které věnuje na podporu výzkumu srdečních onemocnění žen. Choroby tohoto druhu prý postihují celou její rodinu. Nedávno v takové kampani shromáždila deset milionů dolarů.

Funny Lady
Funny Lady
Více fotek
  • Funny Lady zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1780/177950.jpg
  • Funny Girl zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1780/177952.jpg
  • Funny Girl zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1780/177951.jpg
  • Barbra Streisand 1962 autor: Al Ravenna, zdroj: World Telegram http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2138/213729.jpg