Asie opět na plátně, tentokrát celá

Praha – Po pěti ročnících představujících jednotlivé národní kinematografie se šestý ročník festivalu asijského filmu Filmasia zaměří na výběr toho nejlepšího z aktuální tvorby celého regionu. Do programu přehlídka zařadila snímky z Číny, Hongkongu, Koreje i Japonska. „Letos své postavení posílily žánrové filmy, patří totiž k tomu nejlepšímu ze současné produkce. V našem výběru je hned několik prestižních tvůrců,“ zve dramaturg festivalu Jiří Flígl na promítání v pražském kině Aero od 3. do 5. prosince.

Asijský víkend mohou diváci nastartovat akční podívanou Návrat Chen Zhena, za dech beroucím filmem stojí Andrew Lau (např. Volavka) jako režisér a Donnie Yen jako autor bojových choreografií. Oficiálně šestá Filmasia zahájí českou premiérou nového filmu Takashiho Miikeho 13 zabijáků. Japonský inspirátor Quentina Tarantina Miike přichází s krví nasáklým remakem klasického samurajského titulu z roku 1963.

"Další režisérský návrat do programu našeho festivalu je korejský. Kim Ji-woonův čtvrtý film promítaný na Filmasii Viděl jsem ďábla je drsná a divoká thrillerová jízda," přidává pozvánku na další festivalový snímek ředitelka Karla Stojáková. Sobotní projekce doplní Sion Sono, jenž patří mezi autory bizarních vizí japonské současnosti. Titulem Studená ryba balancuje na hraně choré fantazie a kousavé satiry. 

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Reportáž Ondřeje Moravce

Z22: 4.12.2010

Rozhovor s Jiřím Flíglem

Snímek portrétující dvojici sériových vrahů, kteří převrátí naruby život uťáplého obchodníka s tropickými rybami, zařadili pořadatelé v sobotním programu na pozdější večerní hodinu, ještě odpoledne si diváci mohou zajít na film z trochu jiného soudku: City of Crane korejského režiséra Moon Seung-wooka se zaobírá tématy jako národností rozdíly a emigrace.

Poslední festivalový den, na Mikuláše, se dočkají příznivci animace Hayao Miyazakiho. Autor Cesty do Fantazie nebo Princezny Mononoke přichází s novinkou Ponjo z útesu nad mořem. Posledním promítaným filmem šesté Filmasie bude Tvář od Tsaie Ming-lianga, příběh filmaře, který má v Louvru zfilmovat operu Salome.

Studená ryba
Studená ryba
Více fotek
  • Studená ryba zdroj: Filmasia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2148/214739.jpg
  • Ponjo z útesu nad mořem zdroj: Filmasia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2148/214744.jpg
  • Viděl jsem ďábla zdroj: Filmasia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2148/214740.jpg