Betlémy od Krkonoš až po Barmu v Senátu

Praha – Přes šedesát betlémů z desítky zemí je k vidění ve Výstavní síni Senátu. Vánoční zastavení, jak je expozice nazvaná, je pátým připomenutím adventu v prostorách horní komory. Mezi vystavenými exponáty jsou historické z 19. století i současné, široký je i zeměpisný rozptyl: některé z betlémů do Senátu dorazily z Barmy, Keni nebo Kostariky. Návštěvníci výstavy budou mít navíc možnost vidět betlemáře přímo při práci.

Místopředseda Senátu Petr Pithart při vernisáži označil letošní senátní expozici za „zajímavější, pěknější a utěšlivější“ ve srovnání s loňskou. Zasloužila by si podle něho větší prostor než nevelkou senátní výstavní síň. Do té se vešlo šedesát betlémů – kromě těch zahraničních až z daleké Afriky nebo Tichomoří samozřejmě také od českých tvůrců, vyrobené ze dřeva, papíru, ale také skla, cínu nebo keramiky.

„Za rozmanitost betlémů u nás vděčíme Josefu II., který zakazoval vystavovat betlémy v kostelech. Lidé si je proto doma začali dělat sami,“ připomněl betlemář Blahoslav Lukavec. K vidění jsou v Senátu například Trutnovský či Podkrkonošský betlém z roku 1890 nebo také tři pohyblivé betlémy. U dvou se pohybují pomocí magnetů jednotlivé figurky, třetí, Krušnohorský, má tvar čtyřpatrové pyramidy s otočnými talíři. Nehýbe se jen druhý nejvyšší s jesličkami a Svatou rodinou, naopak kolem ní se vše točí.

Jak betlém vzniká, budou moci návštěvníci sledovat na vlastní oči. Čeští i zahraniční betlemáři jim ve vybraných dnech předvedou řezbářství, vyřezávání forem na perníky, barvení figurek i práce s papírovými jesličkami a malbu na skle.

Vánoční zastavení potrvá v Senátu do 9. ledna, vstup je zdarma a otevřeno bude i na Štědrý den. S výstavou je spojena také výtvarná soutěž pro děti do 12 let.