Timesy ocenily dvě nahrávky Dvořáka

Londýn - Symfonické básně Antonína Dvořáka v podání České filharmonie a Charlese Mackerrase a operu Rusalka v nastudování Jiřího Bělohlávka zařadil britský list The Times mezi čtyřicet nejlepších klasických nahrávek končícího roku. Nahrávku Rusalky označily Timesy za „zatím nejlepší nahrávku“ z festivalu v Glyndebourne, symfonické básně jsou podle listu „drahocennou připomínkou“ spolupráce zesnulého dirigenta s českými filharmoniky.

Jiří Bělohlávek, který je šéfdirigentem Symfonického orchestru BBC, nastudoval Rusalku Antonína Dvořáka loni v létě pro známý operní festival v Glyndebourne. Již tehdy britští recenzenti oceňovali hudební stránku představení, které jinak režijně a scénograficky vzbuzovalo pochyby.

„Živou“ nahrávku Rusalky z Glyndebourne nyní zařadily The Times mezi desky roku. „I když samotná produkce Rusalky mohla být pochybná, hudebně to je zatím nejlepší nahrávka z Glyndebourne. Klíčové je osobité dirigování Jiřího Bělohlávka,“ napsal list.

Stejně ocenil Dvořákovy Symfonické básně, které s Českou filharmonií nastudoval dirigent Charles Mackerras. „Se svou milovanou Českou filharmonií patřil Mackerras k velkým dirigentům této hudby. Tato nahrávka je drahocennou připomínkou jejich spolupráce,“ uvedl britský deník.

Mackerras, který byl známým znalcem a propagátorem české hudby, zemřel letos v červenci. Jeho Symfonické básně s Českou filharmonií letos dostaly i cenu známého britského hudebního časopisu Gramophone.