Vinohrady zvou na flám

Praha - Pražské Vinohradské divadlo připravilo v režii Zdeňka Černína komedii britského dramatika českého původu Toma Stopparda Na flámu. V situační veselohře o krátkém výletu dvou mladíků do velkého světa hrají hlavní role Jiří Dvořák a Pavel Batěk. Hra je Stoppardovou adaptací klasické frašky Johanna Nepomuka Nestroye. Před Stoppardem si tuto látku vypůjčili například Voskovec a Werich (…si pořádně zařádit) nebo Thornton Wilder (Dohazovačka). Světovou proslulost získala muzikálová adaptace Hello Dolly!

Na Flámu je situační komedie vystavěná na slovních hříčkách, přeřecích a také záměnně postav. Hlavní hrdinové si chtějí alespoń jednou pořádně užít a tajně vyrazí do Vídně, kam ale také odjíždí i jejich šéf, aby se tam oženil. To, že se všichni potkají v jedné hospodě, je už nasnadě.

„Je to samozřejmě příběh velmi jednoduchý, co si budeme povídat, ale situace, které jsou tam nastavené, by mohly být velmi komické,“ upozornila herečka Jiřina Jirásková. „Zápletka je sice na první pohled jednoduchá, ale zároveň v sobě obsahuje i mnoho dalších významů, je v ní kromě jiného třeba i poselství dvou malých lidí, kteří chtějí aspoň jednou v životě zažít den plný svobody a dobrodružství. Hra dává velký prostor hercům a já pevně věřím, že výborný vinohradský herecký soubor tuto možnost plně využil, a že vznikla velmi dobrá inscenace a kvalitní zábava pro diváky,“ doplňuje režisér Zdeněk Černín.

„Přeložit text Toma Stopparda nebylo zrovna jednoduché, protože hra je plná jazykových hříček a různých narážek. Zpočátku jsem o spoustě těchto skrytých významů a narážek vůbec nevěděl a odhaloval jsem je postupně až v průběhu práce na překladu. Některé narážky a skryté vtipy jsem odhalil třeba až při korekturách. Obtížné bylo například přeložit častá přeřeknutí hlavní postavy, obchodníka Zanglera – nebylo možné držet se striktně originálu a vytvořit přesný překlad z angličtiny do češtiny, spíš jsem se snažil hledat způsob, jak vyjádřit původní smysl věty, někdy pomocí zcela jiných slov, než obsahoval originální text. Ale některé významy občas nutně 'spadly pod stůl', protože jsou prostě nepřenositelné. Přeložený text jsme několikrát redigovali s překladatelem Julkem Neumannem a doufám, že jsme snad všechny vtipné významy odhalili, i když v případě tohoto textu bych se skoro nedivil, kdyby něco ještě zůstalo skryto,“ poodhalil záludnosti textu jeho překladatel Šimon Dominik.

O autorovi

Britský dramatik Tom Stoppard se narodil jako Tomáš Sträussler v roce 1937 ve Zlíně v rodině židovského lékaře Baťovy nemocnice. Roku 1939 se doktor Sträussler odstěhoval do Singapuru, později ale zahynul jako dobrovolník britské armády. Zbytek rodiny se přestěhoval do Anglie, kde se matka znovu provdala za Kennetha Stopparda.

0

Tom Stoppard se proslavil shakespearovskou parafrází Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, ale i čeští diváci ho mohli poznat (hlavně po roce 1989) jako autora divadelních her (Pravý inspektor Hound, Jsem volný jak ten pták, Skokani, Travestie, To pravé, Hapgoodová, Arkádie, Rock´n´Roll) a filmových scénářů (Brazil, Zamilovaný Shakespeare, Enigma). 

V sedmdesátých letech se Stoppard angažoval v problematice lidských práv v zemích východního bloku. V roce 1977 jako člen Amnesty International navštívil bývalý Sovětský svaz a Československo, kde se setkal s Václavem Havlem.

1

Je nositelem Řádu Britského Impéria, roku 1997 byl pasován královnou Alžbětou do rytířského stavu a roku 2000 se mu dostalo i nejvyššího osobního ocenění Order of Merit. 

Vinohradští diváci si jeho tvorbu jistě pamatují z inscenace hry To pravé v režii Jany Kališové s Martinem Stropnickým a Vendulkou Křížovou v hlavních rolích.

Tom Stoppard - Na flámu: Divadlo na Vinohradech 

První představení: 10. prosince 2010
Předpremiéra: 15. prosince 2010
Premiéra: 17.prosince 2010  

Jiřina Jirásková
Jiřina Jirásková
Více fotek
  • Jiřina Jirásková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2165/216412.jpg
  • Na flámu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2165/216419.jpg
  • Pavel Rímský autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2165/216414.jpg
  • Tom Stoppard zdroj: wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/218/21703.jpg
  • Alois Švehlík a David Prachař ve hře Toma Stopparda Rock’n'’Roll v nastudování pražského ND. autor: Bohdan Holomíček, zdroj: ND http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/217/21700.jpg