Předplatné - dárek, který rozbalujete celý rok

Praha – Štědrý den za dveřmi a dárkové šílenství vrcholí. Ředitel Národního divadla Ondřej Černý přispěl v rozhovoru na ČT24 nápadem, který by některým zpozdilcům mohl s výběrem vánočního dárku pomoci. „Předplatné jako typ zážitkového dárku je, myslím, v době, kdy většina z nás má většinu předmětů, vždy dobré,“ domnívá se. Vánoční předplatné nabízejí samozřejmě i mnohá další – pražská i mimopražská – divadla, informaci o nabídce zlaté kapličky berte tedy především jako inspiraci.

Národní divadlo nabízí vánoční předplatné ve čtrnácti předplatitelských skupinách (některé jsou už ale vyprodané), každá zahrnuje čtyři představení. "V programu Národní divadlo seniorům uvidí diváci například obnovenou premiéru Čajkovského Oněgina, proti tomu lze postavit program Národní divadlo studentům, kde mají šanci vidět například Vojtu Dyka v Žebrácké opeře," upozorňuje Černý, že předplatné je možné vybírat napříč věkovými skupinami i žánry.

Vybrat si tak mohou milovníci opery, činohry i baletu stejně jako ti, kteří by chtěli obdarovat jen prarodiče, děti, nebo naopak celou rodinu. Předplatné je možné zacílit i třeba jen na Novou scénu, kde je uváděno převážně drama druhé poloviny 20. století, nebo na určité téma – ND kupříkladu nabízí skupinu Za vším hledej ženu.

Černý v rozhovoru také prozradil, na jaké premiéry se návštěvníci Národního divadla mohou těšit v novém roce, respektive v příští sezoně. Baletní soubor například chystá Prokofjevovu Popleku v choreografii Jeana-Christopha Maillota, činohra Krále Leara a opera vystoupení amerického kontratenora Bejuna Mehty, jehož kvality kdysi vyzdvihl samotný Leonard Bernstein. „A během jara začneme s rekonstrukcí fasády, trvat by měla čtyři roky,“ doplnil ještě stručné shrnutí divadelních plánů Černý.