Česká filharmonie musí změnit hospodaření

Praha - Česká filharmonie musí podle ministerstva kultury zcela změnit dosavadní způsob řízení a fungování. Potom se teprve ukáže, co toto těleso doopravdy potřebuje. Forenzní audit, který na podzim prověřoval poslední dva roky fungování této příspěvkové organizace, upozornil na špatné financování i na nedostatečné plánování dramaturgie. Ministerstvo kultury ale výsledky šetření nechce kvůli smluvním podmínkám ze strany auditora zveřejnit.

„Obecně se dá říct, že k určitým manažerským pochybením, které se negativně finančně odrazilo na hospodaření ČF, došlo ze strany pana Riedlbaucha i pana Darjanina,“ řekl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. Václav Riedlbauch stál v čele filharmonie v letech 2001 až 2009, poté ji vedl Vladimír Darjanin.

Podle Brunclíka poukázal audit na problém zadávání veřejných zakázek, respektive na neznalost manažerů v této oblasti. Audit ale prý nezjistil žádné podvodné jednání. MK připojilo poznatky z auditu k již podanému trestnímu oznámení na neznámého pachatele z letošního května, kterým se zabývá policie. Posuzovaná situace je ale podle Brunclíka již historií, proto nelze z dnešního pohledu jednoznačně soudit, co bylo špatně.

Riedlbauch vedl ČF v letech 2001 až 2009, po něm přišel kontroverzní Darjanin. Toho ale Riedlbauch, v té době ministr úřednické vlády, po deseti měsících ve funkci začátkem letošního května odvolal. Na jeho místo dosadil bez výběrového řízení Václava Kasíka, který rezignoval na konci srpna. Od té doby dočasně ČF vede náměstek ministra kultury Radek Zdráhal. Začátkem února příštího roku se ČF dočká nového šéfa, jímž bude současný ředitel Filharmonie Brno David Mareček.

Bývalá vedení ČF podle důvěryhodného zdroje z filharmonie v minulosti uměle nadhodnocovala výnosy, aby svému zřizovateli předkládala vyrovnané rozpočty. Ty navíc nebyly vytvářeny s ohledem na dramaturgický plán, který se nepřipravoval v dostatečném časovém předstihu, což platí i o smlouvách s umělci. Příkladem toho jsou zrušené klíčové koncerty, na nichž měl vystoupit slavný pianista Lang Lang a pěvec Dmitri Hvorostovsky. Nevýhodné jsou zřejmě i smlouvy s orchestrem.

Ministerstvo podle Brunclíka v současnosti zajímají více než finanční problémy ČF spíše personální a řídící změny uvnitř organizace. První z nich se odehrály již v uplynulých dnech. Z ČF odchází dlouholetý finanční ředitel Martin Harold a manažerka orchestru Dana Wagnerová. Na místo Wagnerové přijde manažer z Filharmonie Brno Robert Hanč. Až se vyřeší personální obsazení v ČF, vyčlení MK podle Brunclíka „tolik peněz, kolik bude potřeba“.

Auditoři v Rudolfinu prověřovali dodavatele a jejich vazby na Riedlbaucha a Darjanina. Ten je intendantem festivalu Dvořákova Praha. ČTK již v minulosti upozornila, že festival sponzoruje advokátní kancelář Konečná & Šafář, která je zároveň dodavatelem právních služeb pro ČF. Festival také využíval některé stejné umělce, například Borise Berezovského, Rudolfa Buchbindera a Iona Marina.

„Auditoři v případě zmíněného festivalu upozornili na určité nesrovnalosti. Dá se předpokládat, že případná další spolupráce s festivalem bude vyžadovat jiný přístup ze strany České filharmonie,“ dodal Brunclík.

Lang Lang a Dmitri Hvorostovsky nemají smlouvy

Česká filharmonie neuzavřela závazné smlouvy s agenturami zastupujícími pianistu a pěvce, ačkoli oba zařadila do programu. ČF údajně chybí několik dalších smluv s umělci, kteří mají vystoupit v sezoně 2010/2011.

0

Pianista Lang Lang měl v Rudolfinu zahrát na recitálu 4. dubna 2011, na další den se plánoval také workshop.

0

Známý ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky zpíval před Pražany naposledy letos v srpnu, a to na festivalu Dvořákova Praha, jehož intendantem je bývalý šéf ČF Darjanin. Ten také jednal s umělcem o hostování v sezoně ČF, kterou měl pěvec ukončit podle původních plánů 26. června 2011 ve Španělském sále Pražského hradu. 

Tyto dvě akce jsou zveřejněny stále ještě v nabídce ČF na webových stránkách orchestru. ČF jedná o náhradních termínech, které by ale zřejmě připadly až na rok 2012.