Čeští umělci jdou s kůží na newyorský trh

New York – Na newyorském veletrhu divadla, tance a hudby, který pořádá organizace APAP (Association of Performing Arts Presenters), se setkává každoročně na čtyři tisíce účastníků z řad pořadatelů kulturních vystoupení a uměleckých agentur. Letos poprvé se na něm z iniciativy Českých center představí i řada českých uměleckých projektů – kupříkladu festival Tanec Praha nebo Česká filharmonie –, jejichž ambicí je proniknout do programů zahraničních kulturních scén a festivalů.

Newyorský veletrh performing arts se koná ve dnech 7. až 11. ledna. Za 52 let své existence se stal jedním z nejvýznamnějších bodů na světové mapě kulturního průmyslu. V letošním roce přivítá 350 veletržních stánků účastníky ze všech států USA a z přibližně 30 zemí celého světa.

„Dlouhodobým cílem účasti na veletrzích, jako je APAP, je začleňování českého umění do programů zahraničních scén a získání kontaktů pro prezentaci světových umělců publiku v Česku. Přední pořadatelé z celého světa jsou zvyklí si každoročně v New Yorku vyhlížet projekty na několik sezon dopředu,“ upozorňuje programová náměstkyně Českých center Vilma Anýžová.

Za české pořadatele se do New Yorku vypraví festivaly Struny podzimu a Colours of Ostrava. Zjišťovat možnosti zahraničních hostování budou například zástupci České filharmonie, královéhradeckého divadla Drak, plzeňského divadla Alfa, agentury C.E.M.A., P&J Music, Duncan Center nebo Jedefrau.org. Manažeři festivalu Tanec Praha, Ostravského centra nové hudby a Divadla Archa budou projekty nabízet i vyhledávat.

Premiérová účast na veletrhu APAP je realizována ve spolupráci s ministerstvem kultury. Na přípravě českého stánku se podílel i Institut mění – Divadelní ústav. Zástupci této příspěvkové organizace ministerstva kultury budou na veletrhu propagovat současné divadelní, taneční a hudební produkce, představí i blížící se Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru.

PF 2011 Tance Praha
PF 2011 Tance Praha
Více fotek
  • PF 2011 Tance Praha zdroj: Divadlo Ponec http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2220/221967.jpg
  • APAP Conference NYC 2009 autor: Warren Westura, zdroj: APAP Conference NYC http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2220/221962.jpg