Dominik Lang o benátské bienále nepřijde

Praha - Na bienále výtvarného umění do italských Benátek by měl skutečně odjet Dominik Lang, ministr kultury Jiří Besser dnes podepsal jmenovací dekret, který je nutný k účasti na akci. Před podpisem je nyní smlouva mezi ministerstvem a Langem, kde budou upřesněny podmínky spolupráce. Lang řekl, že je s ministerstvem v kontaktu a doufá, že se stihnou všechny přípravy k instalaci výstavy v Itálii. Vernisáž je za necelého půl roku.

Oficiální pověření od ministerstva a podpis smlouvy Lang potřeboval k tomu, aby si byl jistý svou účastí a mohl si rozvrhnout práci na instalaci výstavy. Svůj projekt nazval Spící město. Její přesné kontury zatím nechce popisovat, mělo by jít stručně o jakousi sondu, příklad mezigenerační spolupráce s uměním, které v 50. a 60. letech vznikalo v Československu za železnou oponou.

Jeho projekt doporučila pro benátské bienále odborná komise ustavená Národní galerií. Ředitel galerie Milan Knížák nicméně doporučení komise nerespektoval a dal přednost projektu jiných umělců, trojici Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec. Ti na protest proti takovému postupu účast na prestižním bienále odmítli.

Proti Knížákovu rozhodnutí se zvedla vlna protestu umělců a historiků umění. Ministr Besser 6. prosince rozhodl o tom, že na bienále pojede Lang a že organizaci bienále a odpovědnost za výběr umělců převezme do budoucna ministerstvo kultury.

Někteří odborníci ale měli obavu z toho, zda je takové řešení možné a jestli se vše stihne administrativně dořešit. Ministerstvo slibuje, že ano. „Úřad ministerstva již připravil potřebné změny smluv kvůli převzetí organizace bienále od Národní galerie,“ napsalo dnes na webu.