Podle Lagerfelda je kalendář Pirelli mytologie

Řím – Kalendář Pirelli s fotografiemi světových modelek je už po desetiletí velkou atrakcí a dostává se jen do rukou úzké skupiny lidí. Firma jej vyrábí v limitované sérii čtyřiceti tisíc kusů. Znovu ho letos dostane americký prezident Obama, britský princ Charles, brunejský sultán Haji Muda Hassanal Bolkiah Muizzaddin Waddaulah či španělský král Juan Carlos. Jeden výtisk obdrží i český prezident Václav Klaus.

Mít doma je kalendář Pirelli je známkou luxusu a pracovat na něm je prestižní záležitost. Letos se pod fotografie podepsal módní návrhář Karl Lagerfeld. „Když jste z módního světa, lidé jsou vždy trošku opatrní, když se pokusíte dělat něco jiného. Vlastně dělám tři věci: navrhuju módu, fotografuju a vydávám knihy,“ vysvětluje světoznámý návrhář a šéf značky Chanel.

Fotografie zobrazující bohy a hrdiny z řecké a římské mytologie nafotil v pařížském ateliéru. Před Lagerfeldův objektiv se postavilo patnáct modelek, americká herečka Julianne Mooreová a pět mužských modelů.

Až do roku 1963 nebyly kalendáře firmy na výrobu pneumatik Pirelli ničím výjimečným. Na každé stránce auto a velká pneumatika. Pak ale společnost najala umělecké eso – Roberta Freemana, dvorního fotografa skupiny Beatles. A ten přišel s něčím, co zbouralo dosavadní historii kalendáře. Jeho fotografie byly na tu dobu velmi odvážné, plné erotiky. Puritáni sice zuřili, ale kalendář Pirelli se stal jedničkou na trhu.

Český Pirelli

U nás se o něco podobného snaží od roku 2003 společnost Stock. „V minulých ročnících se nám stalo, že i prezident Klaus se na nás obrátil s žádostí o kalendář,“ zdůrazňuje generální ředitel společnosti Petr Pavlík. Pro kalendář už pózovaly takové modelky, jako jsou Alena Šeredová nebo Petra Němcová.

Náklady na jeho výrobu ale nechce firma zveřejnit - ani tu největší položku, kterou je honorář modelky. „Když vybíráme nějakou konkrétní modelku, tak se snažíme, aby to byla osobnost, která je známá i mimo Českou republiku, a tomu samozřejmě odpovídají i ceny,“ říká Pavlík. Vedení firmy ale nevyloučilo, že už v roce 2012 bude na každé straně kalendáře jiná modelka. Tím by se označení „český Pirelli“ konečně naplnilo.

Kalendář Pirelli 2011
Kalendář Pirelli 2011
Více fotek
  • Kalendář Pirelli 2011 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2230/222964.jpg
  • Karl Lagerfeld autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2230/222967.jpg