České kritiky nejvíce upoutala Pouta

Praha - Ocenění Český lev má konkurenci - tuzemskou obdobu Zlatých glóbů. První Ceny české filmové kritiky, kterými novináři ocenili nejlepší filmové počiny roku 2010, byly dnes uděleny v pražském Divadle Archa. Při vyhlašování nejvíce zazářil temný thriller ze začátku 80. let Pouta - byl odměněn v pěti z jedenácti kategorií. Udílení je i úspěchem pro Českou televizi: všechny tři snímky s nejvíce nominacemi (Pouta, Největší z Čechů a Kuky se vrací) vznikly s jejím přispěním.

Pouta byla k radosti producenta Vratislava Šlajera vyhlášena nejlepším filmem loňského roku, Radim Špaček dostal cenu za jejich režii a Ondřej Štindl za scénář. Pro ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli si přišel herec Ondřej Malý, který se zároveň stal Objevem roku. „Jsem rád, že si mě všimli, že mě někdo objevil. Samozřejmě každá cena pohladí,“ prohlásil Malý.

Ocenění za nejlepší dokument kritici přiznali časosběrnému projektu Katka režisérky Heleny Třeštíkové z producentské dílny Kateřiny Černé a Pavla Strnada. „Jsem velmi potěšená, že jsme získali tuto cenu první v pořadí, protože to mají dokumentaristé rádi, když je něco poprvé,“ přiznala dokumentaristka.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

Reportáž Petry Schubertové

14.1.2011

Rozhovor s Darinou Křivánkovou

Cena České filmové kritiky pro film Pouta

"My ani nemáme…

… ambici, aby ta cena přinesla něco nového, máme ambici, aby přinesla informaci o tom, jak český film vypadá, co se v minulém roce odehrálo zajímavého, čeho by si měli diváci i filmová obec všimnout." /Darina Křivánková, filmová kritička a členka přípravného výboru/

Cenu za nejlepší kameru získali Vladimír Smutný a Marek Bliss jakožto nejbližší spolupracovníci Jana Svěráka při natáčení jeho dobrodružného snímku Kuky se vrací. Kritici dále odměnili nejlepší původní hudbu skupiny MIDI LIDI v dokumentu Český mír.

Na jeviště přišel i Karel Roden a převzal cenu za výkon ve vedlejší roli v Herzově historickém filmu Habermannův mlýn. V ženské kategorii zabodovaly představitelka hlavní role v Sedláčkově snímku Největší z Čechů Simona Babčáková a Kristýna Liška Boková za vedlejší roli v Trojanově filmu Občanský průkaz.


Václav HAVEL, který brzy uvede do kin svůj režijní filmový debut Odcházení: „Dámy a pánové, nedávno jsem si uvědomil, že bude dobře býti zadobře s filmovými kritiky.“

Eva ZAORALOVÁ, dlouhodobá umělecká ředitelka MFF KV: „V Československu byly ceny filmových kritiků udělovány každý rok. Je dobře, že se zase obnovily, a myslím, že by se jim mělo fandit, protože cena národní filmové kritiky je v každém státě docela důležitá.“


První Ceny české filmové kritiky jsou úspěchem i pro Českou televizi - většina oceněných snímků (Pouta, Kuky se vrací, Největší z Čechů, Občanský průkaz, Katka a Český mír) vznikla v její koprodukci. „Je to obrovský úspěch a zadostiučinění právě v době, kdy je proti tvorbě České televize vedena mimořádně silná kampaň. Vážím si kritiků za to, že ocenili filmy, které nejsou pro masové publikum a jinde než v ČT by neměly šanci vzniknout,“ prohlásil generální ředitel ČT Jiří Janeček.

Ceny české filmové kritiky byly letos uděleny poprvé. Moderátorem večera byl Petr Nárožný. Cenu za scénář předal exprezident Václav Havel, který koncem března představí v kinech svůj celovečerní debut Odcházení, a cenu za nejlepší snímek dlouholetá umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová s ministrem kultury Jiřím Besserem. Dalšími předávajícími byli dokumentaristka Drahomíra Vihanová, filmový a televizní režisér Petr Weigl, kameraman Ivan Šlapeta, dirigent Mario Klemens, herečky Jiřina Bohdalová a Lenka Vlasáková a jejich kolegové Miroslav Krobot a Ivan Trojan. Vítěze kategorie Objev roku vyhlásil se zástupcem společnosti RWE zpěvák Václav Neckář, který před více než čtyřiceti lety patřil díky Ostře sledovaným vlakům k největším objevům domácí kinematografie.

2

Ve druhém kole se hlasování zúčastnilo 46 respondentů, což je více než 85 procent všech hlasujících. Novináři posuzovali 22 hraných filmů a 13 dokumentů.