Český lev zvyšuje napětí ze tří na pět

Praha – Osmnácté výroční filmové ceny přichystaly několik novinek. Akademici budou ve druhém kole v každé kategorii vybírat z pěti místo tří snímků, což je systém, s nímž Čeští lvi začínali. Nově budou křišťálové sošky udělovány i studentským filmům, režisér toho nejlepšího si navíc odnese stotisícovou odměnu. Pětice nominovaných snímků budou vyhlášeny na nominačním večeru 5. února – ČFTA ale některé z kategorií odtajnila už dnes.

O České lvy za rok 2010 se uchází 21 hraných a 15 dokumentárních filmů. Z hraných snímků byly do kategorie sestavované filmovými kritiky a teoretiky vybrány následující: Kuky se vrací, Největší z Čechů, Občanský průkaz, Pouta a Přežít svůj život. Mezi dokumenty je nejvíce oslovily Český mír, Drnovické catenaccio, Katka, Medvědí ostrovy a Nesvatbov, který se bude promítat i na letošním Berlinale. ČFTA (Česká filmová a televizní akademie) dnes prozradila ještě nominované filmy v kategoriích studentský film, filmový plakát a zahraniční film. Většina z nich – pochopitelně s výjimkou těch zahraničních – vznikla v koprodukci České televize.

Český lev na ČT

Nominační večer budou 5. února na programu ČT2 uvádět herci Jakub Žáček a Marek Daniel, průvodce hlavním večerem 5. března na ČT1 bude opět čtyřnásobný držitel Českého lva Jan Budař.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

„Chtěli jsme ukázat širší vkus akademiků, udělat Českého lva pestřejšího a propagovat víc kvalitních českých filmů,“ vysvětlil výkonný ředitel ČFTA Petr Vachler, proč se organizátoři rozhodli letos nominovat pět snímků místo tří. Tento systém na Českých lvech fungoval už v letech 1993 a 1994, změnou ale je, že na vyhlašovacím ceremoniálu budou představeny v každé kategorii už jen tři filmy, které se dostaly do finále.

„Přinese to podle nás hned několik pozitiv: akademici mají ve druhém kole hlasování širší výběr, protože vybírají ze všech pěti nominací, čímž se - aspoň doufám - zvýší objektivita výsledku. Navíc nám tento systém pomůže gradovat napětí: 5. února na nominačním večeru vyhlásíme pět nominovaných, 5. března na hlavním večeru představíme tři nejlepší a hned na to vyhlásíme vítěze,“ domnívá se Vachler.

Vůbec poprvé se bude udílet Cena Magnesie za nejlepší studentský film. Akademie oslovila tuzemské filmové školy i největší festivaly, aby jim poslaly své tipy. Vítěz bude odměněn finanční prémií ve výši 100 tisíc korun. „Chtěli bychom vyzvednout práci studentů, podobně jako je tomu v zahraničí, chceme, aby studenti měli možnost celorepublikového porovnání,“ uvedl k zavedení nové kategorie Vachler. Šéfdramaturg České televize Aleš Ulm  přislíbil, že by pásmo nejlepších studentských snímků mohlo doplnit i vysílací schéma ČT.


ODTAJNĚNÉ NOMINACE:

Český lev za nejlepší zahraniční film

Cena za nejlepší filmový plakát

Cena Magnesia za nejlepší studentský film

  • Graffitiger (Libor Pixa)
  • Občan Kopas (Vojtěch Moravec)
  • People Involved (Jan Těšitel)
  • Příznaky (Tomasz Winski)
  • Půlnoc (Klára Tasovská)

Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film

Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokument

Jan Budař - moderátor Českých lvů za rok 2010
Zdroj: ©VAC 2011