Televizní Cukrárna má knižní podobu

Praha - Příběhy hrdinů seriálu České televize Cukrárna dnes přivedly do pražského knihkupectví Daniel několik desítek věrných diváků. Scenárista Jan Míka tam společně s režisérem Dušanem Kleinem a protagonistkami některých hlavních rolí podepisoval stejnojmennou knihu, kterou Česká televize vydala ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros Media.

„Kniha vznikla na základě scénáře, i když je tam něco navíc. Seriál se celkem líbil a každý týden jej sledovalo více než milion diváků,“ poznamenal autor knihy a televizního scénáře Jan Míka. Uvedl, že lidi na seriálech přitahuje „návrat ke svým hrdinům“. „Prožívají s nimi jejich život. Je to pohádka a lidé pohádky milují,“ uvedl k úspěchu třináctidílného seriálu, který končí tento týden.

Ústředními postavami Cukrárny jsou tři energické ženy důchodového věku v podání Ivy Janžurové, Nadi Konvalinkové a Jany Štěpánkové. Ujmou se zanedbané cukrárny a změní tak život její majitelky Radky Sladké, kterou hraje Veronika Žilková. „Přišli jsme si k vám pro dorty,“ volali dnes návštěvníci autogramiády na Konvalinkovou a Žilkovou, které se zúčastnily křtu knihy.

Sběratele autogramů přivedl na prezentaci zájem o setkání s protagonisty. „Čekal jsem, že jich tady bude víc. Chybí mi paní Janžurová nebo Jan Dolanský,“ řekl ČTK Petr Vávra. Ze seriálu ale prý má poněkud rozpačitý dojem. „Není to absolutní špička, ale dá se to vidět,“ uvedl. Podle něj by si děj zasloužil více napětí.

Televizní humor autor přenáší také na stránky knihy, která má 299 stránek. Samostatnou kapitolu věnuje například fenoménu rakvičky, kterou „k smrti“ milují pozůstalí. Podle Míky mnoho lidí má za to, že v seriálech poznává sebe nebo někoho ze svého okolí. To však je podle něj mylný dojem. „Spousta lidí se v tom najde, ale já si vždy vymýšlím. Člověk ale nežije ve vzduchoprázdnu. Promítají se tam situace ze života,“ připustil. Podle něj však nejde o „umělé výmysly za každou cenu“. „Nebojím se ani klišé, život je totiž jedno obrovské klišé,“ dodal.

Seriál Cukrárna začala Česká televize vysílat loni v listopadu. Hrají v něm mimo jiné Luba Skořepová, Simona Stašová, Eva Holubová, Jana Šulcová, Jitka Čvančarová, Václav Postránecký, Jan Přeučil, Antonín Navrátil, Bořivoj Navrátil, Jan Dolanský, Filip Tomsa, Miroslav Táborský či Bohumil Klepl.