Transformaci operních domů provázejí obavy

Praha - Ministerstvo kultury dnes zveřejnilo seznam členů týmu, který má za úkol projednat budoucnost Státní opery Praha a Národního divadla. „Nejistá sezóna“ operních souborů se začala odehrávat ve chvíli, kdy byly zveřejněny úvahy ministerstva o sloučení oper Národního divadla a Státní opery Praha. Podle ministerských názorů je v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor. Budova Státní opery je prý k tomuto účelu jednoznačně předurčena. Cílem reformy má být prý úspornější provoz a zkvalitnění produkce, nikoliv zrušení provozů. Zaměstnanci obou divadel se reformám, tak jak je navrhlo ministerstvo kultury, brání. Zveřejnili i prohlášení, ve kterém vyjadřují nesouhlas se sloučením opery Národního divadla a Státní opery v jeden celek.

Ministerstvo kultury se po zveřejnění záměru na webových stránkách vzápětí od dokumentu distancovalo s tím, že sloučení je pouze jedna z možných variant. Zaměstnanci obou divadel mají ale strach, že se už na propojení scén začalo za jejich zády pracovat. Situaci by měl zklidnit a hlavně vyřešit odborný tým, který za tímto účelem ministerstvo sestavilo. Pracovní skupina vznikla pod vedením náměstka ministerstva kultury Radka Zdráhala. Za ministerstvo se schůzek zúčastní Zdráhalova poradkyně a koordinátorka projektu Daniela Gadasová, ministerský právník Jiří Klusoň, ředitel odboru vnitřní správy a investic ministerstva Miloš Philip Štrajt a Galina Fiačanová, vedoucí oddělení příspěvkových organizací.

Kromě lidí z ministerstva tvoří tým i teatrolog Josef Herman, autor návrhu o sloučení, dále personální ředitelka firmy Reader's Digest Anne-Marie Nedoma, ředitel agentury Dilia Jiří Srstka a dirigent Leoš Svárovský. Výsledkem společných setkání by měl být vznik koncepce dalšího směrování operního domu.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Ministerstvo již dříve uvedlo, že na nové koncepci fungování opery a divadla by se měli podílet také ředitel ND Ondřej Černý a šéf opery Radim Dolanský.

„Je dobře, že se zveřejnil tým, ale v dohledné době by měl rychle veřejnost i zaměstnance obou institucí informovat o konkrétních vizích i časovém harmonogramu, aby přesně věděli, na čem jsou,“ řekla hudební kritička Věra Drápelová. Nejistota je podle ní frustrující především pro zaměstnance.

Hudebnímu publicistovi Jindřichu Bálkovi chybí v poradním týmu konzultantů expert, který by dobře rozuměl divadelnímu provozu obou scén. Také je přesvědčen, že v hudebních otázkách by měl komisi radit renomovanější odborník. „Kdyby v takové komisi byl Tomáš Netopil (šéfdirigent opery ND)nebo Jiří Heřman (šéf opery ND), působilo by to věrohodněji,“ poznamenal Bálek, který nicméně uznává angažmá Hermana a Srstky.

Zdráhal dnes v rozhovoru s Lidovými novinami uvedl, že asi do měsíce a půl by měla být dokončena právní analýza možných řešení, v horizontu dvou měsíců by měly být známé výstupy z diskusí týmu, které se budou konzultovat s Černým a Dolanským. Do dvou měsíců by se navíc mělo dokončit posouzení technického stavu budovy SOP.

Změny v chodu obou scén se mají týkat i Stavovského divadla. Ministr kultury Jiří Besser již dříve prohlásil, že činohra z pražského Stavovského divadla nezmizí. Toho se obávali herci Národního divadla, kteří proti uvažovaným změnám protestovali.