Brit Award: Arcade Fire zopakovali úspěch z Grammy

Londýn - Londýnský rapper Tinie Tempah a kanadští rockeři Arcade Fire získali včera večer v Londýně po dvou hudebních cenách Brit Awards. Arcade Fire, kteří už v neděli dostali Grammy za nejlepší album roku, tak svůj triumf zopakovali i v Londýně. Hlavní cenu pro album roku dostali folkrockoví Mumford & Sons za debut Sigh No More. Nejlepší skupinou byli poprvé vyhlášeni staronoví Take That.

Dvaadvacetiletý Tempah, který loni vydal své první album Disc-Overy, byl navržen ve čtyřech kategoriích, ale nakonec dostal cenu jako britský objev roku a za nejlepší singl za skladbu Pass Out. Třetí deska Arcade Fire The Suburbs byla vyhlášena nejlepším zahraničním albem a kromě toho vyhráli Brit Award pro nejlepší zahraniční skupinu.

Nejlepším zpěvákem se stal rapper Plan B - vlastním jménem Ben Drew -, který loni natočil úspěšné soulové album The Defamation of Strickland Banks. Cenu pro nejlepší zpěvačku si odnesla dvacetiletá folková zpěvačka Laura Marlingová. Nejlepší skupinou se poprvé stali veteráni Take That, původně chlapecká vokální kapela založená v roce 1990, která se znovu dala dohromady před pěti lety a navazuje na své úspěchy z 90. let.

Video Brit Awards 2011
video

Brit Awards 2011

Hlavní cenou večera byla Brit Award pro nejlepší album. Získala ji anglická folkrocková kapela Mumford & Sons, která svým debutem Sigh No More loni dobývala hitparády i festivalová pódia. Cenu kritiky dostala popová zpěvačka Jessie J, která nyní vede britskou hitparádu s písničkou Price Tag.

V cenách pro zahraniční umělce vyhráli vedle Arcade Fire rapper Cee Lo Green, zpěvačka Rihanna a šestnáctiletý Justin Bieber, který se stal zahraničním objevem roku.

Pořadatelé Brit Awards se letos snažili slavnostní ceremonii oživit. Jednou z novinek byly nové sošky, které navrhla módní návrhářka Vivienne Westwoodová. Od letoška bude cenu každý rok navrhovat jiný umělec. Během večera v londýnské O2 aréně vystoupili Arcade Fire, Rihanna, Cee Lo Green, Tempah i Plan B.