Diváci ČT si popláčou nad Wrestlerem

Praha – Filmové drama Wrestler, ve kterém zazářil stárnoucí Mickey Rourke, uvádí dnes v premiéře první program České televize ve 21:55. Snímek z roku 2008 jednoho z nejzajímavějších amerických režisérů posledních let Darrena Aronofskyho na sebe strhl oprávněnou pozornost nejenom kvůli výjimečnému Rourkeho výkonu, ale i pro svou apelativní výpověď a dokonalou filmařskou práci. Mickey Rourke získal za ztvárnění wrestlingového hráče na konci kariéry Zlatý globus a zároveň byl za tuto roli nominován na Oscara. Ocenění Zlatý lev si film odnesl z benátského filmového festivalu za rok 2008.

Aronofského pojetí odkrývá kruté pozadí nejenom wrestlingového sportu, ale především vypráví o člověku (potažmo lidech), který své profesi odevzdal všechno. Randy „Ram“ Robinson je výmluvným obrazem všech, kteří žijí naplno v přítomnosti, vezou se na vlně slávy, aniž by se snažili nahlédnout hlouběji do podstaty života. Když ale síly docházejí, sláva se vytratila, kouzlo okamžiku zmizelo, zůstává jen hořké rozčarování z prázdnoty promarněného života a dusící pocit osamocenosti.

Režisér Darren Aronofsky (nar. 1969) zaujal už krátkometrážní tvorbou a také celovečerním debutem Pí (1997) o paranoidním matematikovi, který věří, že čísly lze vysvětlit cokoliv. Značný ohlas vzbudil jeho drsný protidrogový snímek Rekviem za sen (2000), který se u nás po televizním uvedení dostal i na plátna kin (v rámci Projektu 100). Wrestlerem režisér pokračuje ve zpracovávání svého ústředního tématu – hledání smyslu života a jeho naplnění.

Jeho nejnovější snímek Černá labuť, tuto otázku opět varíruje, i když z jiného úhlu pohledu. Zatímco Wrestler nahlíží na problematiku z pohledu člověka na konci, Černá labuť přináší drama jedince na startu. Natalie Portman oproti Rourkemu za postavu baletky pod režijním vedením Darrena Arofonského Oscara ze nejlepší herečku v hlavní roli získala.

Wrestler – ČT 1, 5. 3. 2011, 21:55, hrají: Mickey Rourke, M. Tomeiová, E. R. Woodová, M. Margolis, T. Barry, W. Stevens a další. Režie Darren Aronofsky.

Mickey Rourke v hlavní roli
Zdroj: spi-film