Muzikál U2 opět odložen. Již pošesté

New York - Premiéra broadwayského muzikálu Spider-Man: Turn Off the Dark (Spider-Man: Zhasněte tmu) se znovu odkládá. Producenti rozšířili kreativní tým a chtějí představení přepracovat, takže premiéra nebude dřív než letos v létě. Dosavadní předpoklady původně počítaly, že bude muzikál uveden 15. března. Podle informací BBC odchází z pozice režisérky obří muzikálové produkce, za kterou stojí Bono a The Edge ze skupiny U2, Julie Taymorová. Zatím není jasné, kým bude nahrazena, ale počítá se s výraznými škrty a přepisováním. Vzniká tak vlastně nové představení.

Premiéra muzikálu byla odložena už několikrát a producenti dosud ujišťovali, že úterní termín je konečný. Nyní ale v tiskovém prohlášení napsali, že oficiálně muzikál na Broadway vstoupí „večer na počátku léta 2011“. Do té doby by měl nový kreativní tým přepracovat choreografii a částečně i scénář muzikálu. Úpravy se dotknou i hudby, kterou pro představení složili členové irské skupiny U2 Bono a The Edge. „Posloucháme, učíme se a jako výsledek máme několik nových písní,“ uvedli hudebníci ve společném prohlášení. „Potlesk vstoje, který jsme viděli na zkouškách, potvrzuje naši absolutní důvěru v tento projekt,“ zdůraznili.

Náklady se vyšplhaly přes miliardu

Spider-Man: Turn Off the Dark je nejdražším broadwayským muzikálem, náklady na něj už dosáhly 65 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Představení ale stíhá řada komplikací. Při zkouškách bylo zraněno několik herců a americký úřad pro bezpečnost práce za to producentům vyměřil pokutu. Pohrozil také, že při dalším porušování bezpečnosti práce zakáže některé kaskadérské scény. Producenti muzikálu také uvedli, že po dobu úprav se budou i nadále konat zkoušky představení a budou se na ně prodávat vstupenky. Přestože Spider-Man ještě oficiálně nezačal, patří jeho tržby dlouhodobě mezi nejvyšší na Broadwayi. Za uplynulý týden dosáhly 1,28 milionu dolarů (22,5 milionu korun).

Létání se musí ještě doladit

Kaskadérské kousky patří mezi hlavní taháky představení. Herci svádí několik soubojů přímo nad hlavami publika a pohybují se přitom rychlostí až 64 kilometrů v hodině. Kvůli technickým problémům ale zůstali kaskadéři několikrát bezmocně viset ve vzduchu. Naposledy se to stalo při středeční zkoušce, kdy po několika minutách pobaveného smíchu publika musel režisér divákům oznámit, že vzdušný souboj se kvůli bezpečnosti herců neodehraje.

K muzikálu nejsou příznivé ani recenze v novinách. Deník The New York Times o představení napsal, že je „tak hrozně rozbité, že ho nejde spravit“. List The New York Daily News označil muzikál za „mrtvý při narození“. Přesto se ale daří divadlo téměř o 2 000 místech při většině zkoušek vyprodat.