Jeden svět on-line: Limity humanitární pomoci

Panelová debata na téma "možnosti a limity humanitární pomoci" doprovázela v Divadle Archa projekci kanadského dokumentu Haiti – zemětřesení zblízka. Portál ČT24 tuto diskusi zprostředkoval v přímém přenosu. Záznam je k dispozici v tomto článku a v archivu iVysílání. Snímek zachycuje s mrazivou autenticitou rozsah katastrofy a zaznamenává jak příběhy obětí zemětřesení, tak těch, kteří se jim často s nasazením vlastního života snažili pomoci. Zároveň poodhaluje motivy, které k této nebezpečné práci členy a členky humanitárních organizací vedou.

Během ničivého zemětřesení v lednu 2010 zemřelo na Haiti přes 250 000 lidí, dalších 300 000 bylo zraněno a jeden a půl milionu jich zůstalo bez domova. Pomoc humanitárních organizací z řady zemí celého světa včetně Člověka v tísni na sebe nenechala dlouho čekat. I pro hodně zkušené humanitární pracovníky však byla haitská mise velmi tvrdou zkouškou.

Autorka snímku Haiti – zemětřesení zblízka Nadine Pequenezová se zaměřila na práci Červeného kříže a zevrubně mapuje veškeré obtíže, se kterými se na místě museli vyrovnat jeho pracovníci a pracovnice. Jen během prvního měsíce se jim podařilo vyprostit ze sutin 132 přeživších, díky pomoci OSN se navzdory dramatickým okolnostem podařilo dostat základní potraviny k téměř dvěma milionům lidí.

Záznamy akcí, které web ČT24 zprostředkovával loni i letos z festivalu Jeden svět v přímém přenosu, najdete v rubrice kultura on-line. Nejbližším přenosem bude 12. března panelová debata nazvaná V zajetí dvou světů: migrace.