Černý odvolal Dolanského

Praha - Pověřený ředitel Státní opery Prahy (SOP) Ondřej Černý dnes odvolal svého předchůdce Radima Dolanského z funkce manažera opery. „Dolanského ve funkci manažera vystřídá bývalá produkční Národního divadla Anna Tesařová,“ oznámila mluvčí opery Lucie Ljašková. Černý Dolanského na postu ředitele SOP nahradil minulý týden, a ačkoli podle jeho slov prioritou je konstruktivně vyřešit současné problémy Státní opery Praha a zklidnit situaci, odvoláním Dolanského z manažerské funkce atmosféru v divadle opět rozčeřil. „Další působení pana Dolanského ve Státní opeře budeme řešit v krátké době,“ sdělil Černý.

Dolanský chtěl zachovat samostatnou existenci opery, ministerstvo ale vidí v české metropoli prostor pouze pro jeden operní a baletní soubor, který má jak SOP, tak ND. Chystá proto jejich reformu. Zaměstnanci Státní opery předali ministrovi kultury Jiřímu Besserovi (za TOP 09) 28. února otevřený dopis, ve kterém vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény. Zároveň v dopise upozornili na Dolanského koncepci, v níž navrhoval zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser za to Dolanského kritizoval a prohlásil o něm, že neplní úkoly státního úředníka. Za Dolanského koncepci se prý postavili poslanci podvýboru pro kulturu ze čtyř z pěti sněmovních stran.

Ondřej Černý:

„Pan Dolanský měl své představy, a naše vize se neshodovaly. Jsem přesvědčen, že je důležité najít řešení a situaci zbytečně dále nevyhrocovat. Mým úkolem pro příští dny je zklidnění napětí v uměleckých složkách opery a zveřejnění programu Státní opery Praha pro příští sezonu.“

Proti rozhodnutí Bessera protestovali již před týdnem před večerním představením opery Rigoletto umělci a další zaměstnanci Státní opery. Většina umělců Státní opery 8. března odmítla na první vzájemné schůzce vyslechnout představy nového pověřeného ředitele Černého a ze setkání odešla. Podobné setkání měl v úterý Černý i se sborem a orchestrem ND. I zde schůzka skončila předčasně, protože umělci údajně potřebovali odejít na zkoušku.

Zaměstnanci Státní opery se opět postavili za odvolaného pověřeného ředitele Dolanského ve čtvrtek, když mu věnovali první letošní premiérou sezony 2010/2011 operu Lucie z Lammermooru. Premiéry se zúčastnila i ředitelka Královské opery v Londýně Covent Garden Elaine Padmoreová, které Dolanský ještě před svým odvoláním nabízel možnost stát se odbornou uměleckou poradkyní Státní opery.

Černý se minulý týden dohodl s ministrem Besserem, že do měsíce by měla vzniknout jasně formulovaná představa budoucnosti SOP. Černý se především chce seznámit se situací v opeře. Součástí konceptu budoucnosti Státní opery bude podle Černého i téma baletu.

Již na začátku února vznikla při ministerstvu kultury komise, která má projednat budoucnost obou scén. Besser oznámil, že s jejími výstupy seznámí širší veřejnost v polovině dubna.

Pověření Černého vedením Státní opery podle hlasů z kuloárů napovídá tomu, že se ministerstvo rozhodlo sloučit Státní operu a Národní divadlo v jednu instituci. To tvrdí i Dolanský. Náměstek ministra Radek Zdráhal to však popírá a tvrdí, že případné sloučení je jen jednou z více uvažovaných variant.