Radůza a Zrní mají společného hrdinu počítačový hry

Kladno – Vesmírná country, psychedelická dechovka, něžný art brut jsou některé z přízvisek kladenské kapely Zrní. Její tvorba je ovlivněna rodným industriálním Kladnem, táhlými volnými poli i rychlými pohyby strojů, ne nadarmo je prý podle nich samých nejlépe označuje přídomek „kladenskej uhelnej zen“. Svůj debut s názvem Voní vydali v roce 2009, kdy zvítězili v soutěži ČRo o nejlepší českou neprofesionální skupinu. Nyní natáčejí druhou desku – Hrdina počítačový hry jde do světa vyjde na labelu Radůza Records.

Dřevo, město, svaly, buchary budou prý obsaženy v novém albu skupiny Zrní, která funguje už deset let. Její členové jsou Kladeňáci stejně jako písničkářka a multiinstrumentalistka Radůza. „Viděla jsem Zrní v nějakém pořadu v televizi a moc se mi líbili. Oni mi zrovna asi za dva dny na to napsali: 'Ahoj Radůzo, líbí se nám, jak hraješ.' Šla jsem se pak na ně podívat a nabídla jim, jestli by nechtěli, abych jim vydala desku,“ říká o začátku spolupráce písničkářka.

Album Hrdina počítačový hry jde do světa bude jejím druhým vydavatelským počinem, na svém labelu zatím vydala jen jednu desku – svou vlastní s názvem Miluju vás v roce 2010. Jako hudebnice se na počinu Zrní jen mihne. „Zpívám utajeně ve jednom sboru, protože to vzniklo z radostné nálady, která ve studiu zrovna zapanovala. Ale jinak, myslím si, že na této desce ženský hlas nemá moc co dělat,“ vysvětlila Radůza.

Video Radůza a Zrní
video

Radůza a Zrní

Kladenské Zrní je popisovánou jako něco mezi Radiohead a Václavem Koubkem, jejich hudba i (české) texty jsou velmi emotivní, naléhavé a hravé. Sami o sobě říkají, že jsou srdcaři. Posoudit to mohou posluchači naživo 22. března v pražském Paláci Akropolis, kde Zrní svou druhou desku pokřtí. „Bude to dvojkoncert, některé písničky si zahrajeme navzájem,“ prozradila Radůza. V Akropoli vystoupí i se svou doprovodnou kapelou.