Prima sezona Irglové a Hansarda

New York - Newyorský filmový festival Tribeca letos mimo jiné nabídne americký dokumentární snímek o rozpadu vztahu české pianistky a zpěvačky Markéty Irglové a irského hudebníka Glena Hansarda. Film nazvaný stejně jako jejich kapela The Swell Season (Prima sezona) osobní problémy obou muzikantů zachycuje na pozadí jejich dvouletého světového turné.
"Tento dokument naplněný hudbou, který je nádherně černobíle nafilmovaný, přináší intimní pohled na radost a rozvrat vytvořený láskou i slávou," stojí na webových stránkách festivalu. Snímek je společným dílem Nicka Augusta-Perny, Chrise Dapkinse a Carla Mirabella-Davise.

Irglová s Hansardem na turné, jemuž se film věnuje, vyjeli, když v roce 2008 získali Oscara za píseň Falling Slowly z filmové romance Once. Oba si ve filmu také zahráli. Úspěch snímku i písně jim otevřel dveře do koncertních síní po celém světě. Ve společném koncertování oba muzikanti pokračují, i když už netvoří pár.

Rozpad jejich vztahu kromě dokumentu zachycuje i jejich poslední deska Strict Joy z roku 2009. „Řekla bych, že normální by bylo na chvíli si jeden od druhého odpočinout a nevídat se. Ale měli jsme společnou hudbu, a tak jsme byli nuceni přenést se přes své pocity a spory,“ uvedla po jejím vydání Irglová.

Spolupráce Hansarda a Irglové začala v roce 2003, v roce 2006 vyústila v nahrání alba The Swell Season pojmenovaného podle knihy Glenova oblíbeného spisovatele Josefa Škvoreckého. Ve stejném roce se oba hudebníci podíleli na nízkorozpočtovém filmu Once režiséra Johna Carneyho, který se stal hitem po celém světě.

Festival Tribeca se letos koná podesáté. Je dítětem herce Roberta De Nira, který jím chtěl oživit svou oblíbenou čtvrť na jižním Manhattanu po teroristických útocích z 11. září 2001. Přehlídka se postupně stala jednou z nejdůležitějších na světě. Letos se koná od 20. dubna do 1. května. Zahájí ji dokumentární film o dalším hudebníkovi - Eltonu Johnovi, který na zahájení také živě vystoupí. Film Camerona Crowea nazvaný The Union sleduje Eltona Johna a jeho hudební idol, amerického skladatele Leona Russella, jak spolu připravují album The Union.

The Swall Season
The Swall Season