Pro Českou filharmonii do Japonska letí speciál

Tokio/Praha - Česká filharmonie, která odletěla do Japonska na tradiční zájezd 6. března, dnes odcestovala z Tokia a je v současné době ve městě Kanazawa v západním Japonsku. Podle slov ředitele tělesa Davida Marečka se tak hudebníci dostali do bezpečné vzdálenosti od japonské metropole. Aktuální situaci v Japonsku vedení orchestru intenzivně sleduje. ČF se podle Marečka nebude do japonské metropole vracet, dokud nebezpečí nepoklesne. Podle nejnovějších informací armáda ještě dnes vypraví do Japonska dva letecké speciály, které mají přivézt výpravu České filharmonie (ČF) i další české občany, kteří chtějí odcestovat z ostrovní země zničené zemětřesením zpět do vlasti.

Kvůli následkům zemětřesení musely být ale některé koncerty zrušeny: mimo jiné v pátek 18. března v přístavním městě Sendai, které bylo zemětřesením a tsunami vážně postiženo, a o den později v Kawasaki, kde byla poškozena střecha koncertního sálu.

Manažer orchestru Robert Hanč požádal o změnu letenek, ale nepodařilo se to. Letadla jsou plná. Ministr kultury v telefonátu pro ČT24 oznámil, že ministerstvo situaci sleduje a je připraveno ji aktuálně řešit. Ministr též několikrát ujistil, že Česká republika je pro orchestr schopná poslat letadlo, náklady by prý uhradilo ministerstvo kultury. Letadlo by do Japonska mohlo dorazit do 16 hodin od požádání.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

„Všichni členové filharmonie jsou momentálně v dobrém psychickém stavu, bedlivě sledují celou situaci. Vývoj monitorujeme skoro po minutách, a jakmile by bylo nutné vyžádat si nabízený speciál, neprodleně to učiníme,“ upřesnil situaci orchestru jeho ředitel Mareček.

Páteční zemětřesení se ČF výrazně nedotklo, v té době většina orchestru pobývala na jihu země, kam otřesy nedosáhly. Japonsko po pátečním katastrofálním zemětřesení a přívalové vlně tsunami na severovýchodě ostrova Honšú čelí rozsáhlé humanitární, ekonomické i jaderné krizi.

Následky zemětřesení v Japonsku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Shizuo Kambayashi