„Brouk“ Ringo Starr zahraje v Praze

Praha - Bývalý člen legendárních Beatles a jeden z nejslavnějších bubeníků planety Ringo Starr se poprvé představí českému publiku. Se svou doprovodnou kapelou All-Starr Band vystoupí 29. června v pražském Kongresovém centru. Oznámila to dnes Květa Havelková z pořádající agentury JVS Group. Sedmdesátiletý Ringo Starr, občanským jménem Richard Starkey, se v Praze zastaví na svém evropském turné. Podle organizátorů koncertu zatím není jasné, jak dlouho se bývalý „brouk“ v Praze zdrží.

Z někdejších členů legendární sestavy Beatles čeští posluchači dosud naživo mohli vidět jen Paula McCartneyho, který v roce 2004 vystoupil v areálu pod širým nebem v pražských Vysočanech. Mnozí ctitelé Beatles si tak aspoň zčásti splnili svůj životní sen, a to slyšet jejich slavné hity z úst jednoho z autorů. Zatímco koncert McCartneyho byl pro hudební fanoušky jednou z událostí roku, není jisté, zda podobný úspěch zaznamená i druhý žijící exbeatle. „Nové písně Paula McCartneyho jsou současné a na hudebním trhu obstojí bez problémů i dnes. Jeho koncert byl toho důkazem. To samé ale asi nebudu moci říci o autorské tvorbě Ringo Starra,“ myslí si hudební kritik a muzikolog Aleš Opekar.

Bubeník, zpěvák, skladatel a příležitostný herec Starr na koncertě připomene nejen tvorbu slavné liverpoolské čtyřky, ale také svou vlastní. Zaznít by měly písničky z jeho sólových desek včetně nejnovější nazvané Y Not. Na albu spolupracoval například se zpěvačkou Joss Stoneovou nebo právě se svým bývalým spoluhráčem McCartneym. O Starrově pražském koncertě ve svém dnešním vydání informovala Mladá fronta Dnes.

Liverpoolský rodák Richard Starkey, který ke svému uměleckému jménu přišel vzhledem k oblibě v prstenech (Ringo) a zkrácením příjmení (Starr), začal s tehdy ještě neznámými Beatles hrát v roce 1962. Za bicí soupravou tehdy nahradil Peta Besta. Jeho předchůdce loni vystoupil v Praze v Českém muzeu hudby v rámci doprovodného programu výstavy Beatlemánie!, která v muzeu bude instalována do 6. dubna.

Přestože se Starr v Beatles skladatelsky příliš nerealizoval, svým svérázným, ale jednoduchým bubenickým stylem se významně podílel na jejich zvuku. „Vždycky nám pomohl trefit správné tempo a dal písni jasný základ, díky čemuž bylo nahrávání o hodně jednodušší,“ ocenil kdysi jeho přínos dvorní producent Beatles George Martin.

Starr se v kapele v menší míře uplatnil i jako zpěvák. Nazpíval například hity With A Little Help From My Friends, Yellow Submarine nebo Octopus' Garden. Vedle hudby se zpívající bubeník s velkým nosem věnoval i filmu – v Kouzelném Kristiánovi si zahrál po boku Petera Sellerse, ve snímku Sextete mu byli partnery Timothy Dalton či Mae Westová. Vstupenky budou v prodeji od 21. března.

Voskové figuríny Beatles z lliverpoolského muzea The Beatles Story (výstava Beatlemanie v Českém muzeu hudby)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24