V Madridu objevili originál van Dycka

Madrid - Obraz odpočívající více než sto let v depozitáři madridského muzea identifikovali nyní restaurátoři jako dílo vlámského mistra 17. století Anthonise van Dycka. Informoval o tom dnes španělský list El País. Panna Marie s dítětem, až dosud považovaná za kopii, představuje Marii držící v náručí malého Ježíše. Scéně přihlížejí Máří Magdaléna, král David a Marnotratný syn. Obraz byl více než sto let uložen ve sklepě Královské akademie krásných umění San Fernando v Madridu.

Loni v červenci udělali experti velmi pečlivou analýzu tohoto obrazu, která umožnila potvrdit, že jde o dílo van Dycka. Obraz byl namalován kolem roku 1625 a původně byl součástí sbírky vévody z Mediny de las Torres, španělského místokrále Neapole. V polovině 17. století byl převezen do kláštera Escorial u Madridu, kde byl ušetřen drancování za invaze napoleonských vojsk v roce 1808. Pak byl převezen do akademie San Fernando.

Anthonis van Dyck (1599-1641) byl vlámský barokní malíř a grafik. Byl žákem Rubense, záhy se stal vedoucím malířem anglického královského dvora a portrétoval nejen krále a jeho rodinu, ale také tamní dvořany a šlechtice. Je autorem asi 800 obrazů. Stal se významným zakladatelem aristokratického portrétu a také školy anglických portrétistů v 18. století. K jeho nejznámějším dílům patří obraz Král na lovu, vystavený v Louvru v Paříži. Autoportrét namalovaný několik měsíců před jeho smrtí se při dražbě v Londýně v roce 2009 prodal za 9,5 milionu eur (asi 230 milionů Kč).