Budky pro singles - vize budoucnosti

Praha - Soutěž o nejlepší návrh bydlení pro lidi, kteří žijí bez partnera a dětí (singles), vyhrála dvojice studentů Fakulty architektury ČVUT (FA ČVUT) v Praze Zuzana Retterová a Bořek Němec. Porotu zaujali návrhem malých barevných nízkoenergetických obytných schránek umístěných na střeše panelového domu v Liberci. Výsledky soutěže dnes novinářům představili její organizátoři. Soutěž Revit Open se konala počtvrté, pořádá ji Kabinet modelového projektování FA ČVUT a společnost Autodesk.

Studenti si udělali anketu mezi svými známými, kteří žijí bez partnera a dětí. Zjistili, že většině z nich stačí ke spokojenému životu pouhých devět metrů čtverečních. „Pro všechny by se jednalo o přechodné bydlení, nechtějí zůstat singles napořád,“ řekli studenti.

„Společnost se stala neuvěřitelně mobilní. Stejně tak i ta města. Nějaká myšlenka, že si člověk může vzít ten svůj dům, to svoje bydlení s sebou, by byla i nasnadě,“ prohlásil spoluautor vítězného návrhu Bořek Němec.

Na střeše panelového domu by podle návrhu studentů vznikla desítka „domků“ ve tvaru barevných krychlí. Singles jsou podle studentů lidé, kteří chtějí být prozatím sami, ale ne osamělí. V sedmi boxech by bydleli, tři by sloužily jako společné prostory - kavárna, kino a prádelna. Nástavba je projektovaná jako nízkoenergetická, z recyklovatelných materiálů. Například izolace jsou z konopí.

Zadáním soutěže bylo vymyslet ekologické bydlení pro singles na konkrétní panelový dům v Liberci. Na druhém místě v soutěži skončili Radek Trojan a Vratislav Zíka z Vysokého učení technického v Brně. Třetí místo obsadil Vojtěch Miler z FA ČVUT. Uděleny byly rovněž dvě zvláštní ceny. Trojice Martina Svobodová, Jan Císař a Kateřina Frejlachová z FA ČVUT navrhli bydlení pro singles ve formě kontejnerových buněk. Druhou zvláštní cenu dostali Natálie Javorská se Stanislavem Bažantem z FA ČVUT. Podle nich by se singles dobře žilo ve velké zakryté zahradě.

Všechny oceněné návrhy si mohou zájemci prohlédnout v atriu budovy Danube House v Praze-Karlíně ve všední dny ode dneška do 4. dubna.

Bydlení pro singles/ vizualizace vítězného návrhu
Bydlení pro singles/ vizualizace vítězného návrhu