Tak trochu jiné časopisy

Praha – Zalistovat desítkami vizuálně i obsahově nejzajímavějších nezávislých časopisů, které vycházely v letech 1989 až po současnost, mohou do 25. dubna návštěvníci pražského Centra současného umění DOX. Expozice názvem BigMag navazuje obsahem i názvem na internetovou stránku, která obsahuje přes 200 náhledů alternativních časopisů uplynulých let v digitální podobě. Na výstavě je reprezentativní vzorek nejzajímavějších periodik, včetně těch už dávno zaniklých nebo zapomenutých. Výstavě se podrobněji věnoval i sobotní pořad ČT24 Kulturama.

"BigMag je přehlídka časopisů, které se pohybují na okraji vydavatelského mainstreamu i za ním, ale vždy tam, kde motivací není profit, nýbrž nadšení z vyjádření. Patří populární kultuře, ale dávají hlas odlišnosti a často stojí aspoň částečně v opozici, kdyby jen estetické. Termíny 'alternativní', 'nezávislé' nebo 'nekomerční' jsou v době coolhuntingu tak problematické, že kurátorský výběr charakterizuje spíš snaha podchytit vzácný pocit vzrušení z překročení konvencí žánru," píše v úvodním textu publicista a editor Michal Nanoru. Iniciátorem a kurátorem projektu je společně s designéry Alešem Najbrtem a Bohumilem Vašákem ze Studia Najbrt.

Své zastoupení ve sbírce mají jak profesionální grafické počiny, tak i spontánní projekty amatérů, které do ní sehnali nejen sami její tvůrci, ale také návštěvníci stránek. „Zajímal nás fenomén časopisů alternativních nebo nezávislých, tzn. časopisů, které vycházejí z potřeby lidí komunikovat, v nějaké určité skupině nebo generaci mluvit o věcech, sdělovat si své názory. Nás na tom hodně zajímá ten fenomén, kdy ty časopisy vznikají, i to, kdy zanikají,“ vysvětluje Najbrt.

Video Reportáž Ivy Němcové a Lucie Klímové
video

Reportáž Ivy Němcové a Lucie Klímové

Expozice v DOX čítá přes 150 výtisků. Základ tvoří 56 časopisů, převážně kulturních. „Vybrali jsme z internetové databáze ty, které jsou zajímavé výtvarně, nebo takové, které ve své době ovlivnily určité skupiny lidí,“ dodává k výběru Najbrt. Na výstavě nechybí například exempláře časopisů Nový Prostor, Revolver Revue, legendární Post nebo Raut, pro který fotil fotograf slovenského původu Tono Stano. „Post, Raut nebo Živel přinesly určitě něco, co nebylo v soudobé české grafice obvyklé,“ upozorňuje designér.

"Víme, že formát…

0… časopisu coby kompromis mezi časem (aktuálností) a prostorem (pro rozlet) byl nějakých sto let první linií vizuality, testovacím polem budoucích vln a katalyzátorem (a dnes záznamem) ducha doby. Jestli tomu tak bude i dál, je otázka, na kterou bychom si rádi odpověděli tímhle projektem." /autoři o výstavě/

Známější periodika doplňuje ještě amatérské počiny. „Jsou to časopisy vydávané buď jedincem, nebo partou lidí, které spojuje nadšení, většinou pro kapelu nebo hudební styl. Vydávají je sami doma, svýma vlastníma rukama a dělají je jako koníček pro potřebu něco sdělit,“ vysvětlil další z kurátorů projektu Bohumil Vašák.

Rozdíly mezi nezávislými časopisy a časopisy na stánku byly podle Aleše Najbrta nejpatrnější na počátku 90. let. Internet a technologie změnily mnohé, minimálně znásobily a zjednodušily možnosti, jak časopis tvořit. „Umožňují vydávat časopis v nákladu ne tisíc nebo dva tisíce kusů, aby se to vyplatilo, jako když se tisklo ofsetem, ale pěti nebo dvaceti kusů. A nestojí vás to skoro nic.“

Výstava v Centru DOX potrvá do 25. dubna. 14. dubna ji doplní BigMag Day, který od 16:00 do 20:00 hodin nabídne komentovanou prohlídku nebo diskusi s autory.

BigMag
BigMag
Více fotek
  • BigMag zdroj: Centrum současného umění DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2419/241845.jpg
  • BigMag zdroj: Centrum současného umění DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2419/241844.jpg
  • BigMag zdroj: Centrum současného umění DOX http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2419/241839.jpg