Liz Taylorová chtěla přijít pozdě i na svůj pohřeb

Glendale - V přísně střeženém soukromí pohřbily čtyři desítky příbuzných a známých hereckou legendu Elizabeth Taylorovou, která zemřela ve středu ve věku 79 let na selhání srdce. Pohřební obřad, který se obešel bez smutečního průvodu, trval asi hodinu. Svým způsobem se na něm podílela i sama Taylorová. Začal totiž přesně podle jejího přání se čtvrthodinovým zpožděním. Její agentka Sally Morrisonová prozradila, že si herečka přála, aby se mohlo říci, že Taylorová „přišla pozdě i na svůj vlastní pohřeb“.
Česká televize jako vzpomínku na Elizabeth Taylorovou zařadila do večerního programu 26. března dva snímky.

Pietní obřad na hřbitově Forest Lawn v kalifornském Glendale zahájil přednesem veršů anglického básníka Gerarda Manleyho Hopkinse irský herec Colin Farrell, vnuk Taylorové Rhys Tivey pak zahrál na trubku skladbu Amazing Grace. Obřad vedl rabín Jerry Cutler.

Mezi pozůstalými byly dvě hereččiny dcery Maria Burtonová-Carsonová a Liza Toddová-Tiveyová, synové Christopher a Michael Wildingovi, deset vnoučat a čtyři pravnoučata.

Rakev ozdobená gardéniemi, fialkami a liliemi pak byla uložena do mauzolea hřbitova, který je místem odpočinku mnoha hollywoodských hvězd včetně Clarka Gabla, Humphreyho Bogarta, Mary Pickfordové nebo Spencera Tracyho. A také zpěváka a přítele Taylorové Michaela Jacksona, z jehož smrti v roce 2009 se podle mnoha přátel Taylorová nikdy úplně nevzpamatovala.

Obřad se konal velmi brzo po úmrtí, a to vzhledem k židovské víře Taylorové. K judaismu konvertovala asi rok po tragické smrti židovského manžela Michaela Todda a před sňatkem se zpěvákem Eddiem Fisherem. Při konverzi přijala hebrejské jméno Elisheva Rachel, a ačkoli si kvůli přestupu k židovství vysloužila i posměšky, brala prý své náboženství velmi vážně. Podle židovského zvyku musí být zemřelý pohřben co nejdříve po smrti.

Soukromí obřadu bylo zajištěno velmi striktně, takže americké televize z pohřbu mohly vysílat pouze příjezd dlouhé kolony černých limuzín. Příchozí pak před objektivy kamer chránil stanový přístřešek.

ČT připomíná Liz Taylorovou

0Herečce Elizabeth Taylorové bude v sobotu 26. března patřit program ČT2. Od 20:00 zařazuje dvojka do vysílání detektivní příběh slečny Marplové Rozbité zrcadlo (1980), po němž bude od 21:40 hodin následovat dokumentární snímek Elizabeth Taylorová zblízka. Původně plánované Slavnosti Emmy Destinové odvysílá Dvojka v nejbližším možném termínu.