Vizinoviny: Zprávy z hudebního světa

Už to tak vypadá, že největší vzácností je v poslední době nějaké alespoň trochu dobré poselství. Existuje hudební žánr, který má dobrou zprávu, tedy evangelium čili anglicky „gospel“, ve svém názvu i popisu práce. Původně černošská americká hudba ze stánku Božího, zároveň kolébka všech žánrů od blues po soul a hiphop. Pro představu: Jak vypadá hrubozrnná podoba gospelu, dokazuje tento amatérský klip k výtečné písni slepeckého souboru Blind Boys of Alabama. Název je prostý: Ježíš udeří jako atomovka!

Pokračujeme už skutečným klipem gospelových umělců. Loni zesnulého soulového patriarchu Solomona Burkeho (kazatele, majitele pohřebního ústavu a muže s údajně devadesáti vnuky a devatenácti pravnoučaty) v něm znovu doprovázejí Blind Boys of Alabama, držitelé čtyř cen Grammy.

Vybrané novinky tohoto týdne mají s gospelem leccos společného – od témat až po slovy méně sdělitelný pocit v hudbě. Po pěti letech vydává nové album Paul Simon. V 60. letech člen slavné dvojice Simon a Garfunkel, později vynikající písničkář na sólové dráze. Od vydání jeho nejslavnějšího alba Graceland uběhlo čtvrt století. V době apartheidu si na ně Simon pozval jihoafrický gospelový sbor Ladysmith Black Mambazoo. Také letošní desku So Beautiful or So What inspiroval duchovní odkaz, tentokrát hlavně černošského blues. Album vychází v březnu, přesto jsou v názvu téhle písničky Vánoce.

Newyorskou skupinu TV on the Radio jsem poprvé viděl na festivalu v dánském Roskilde před osmi lety. Tehdy mě napadlo, že gospel bude hudbou začátku tisíciletí – emotivní, naléhavý, s poselstvím, které překračuje obzor pragmatiků života. Ve skladbách TV on the Radio přitom nenajdete žádné výhrůžky ohněm pekelným ani chvály Hospodinu jako ve skutečném gospelu. Přesto je kdesi vespod slyšet. Nové album brooklynské kapely „Televize v rádiu“ má název Nine Types Of Light  a vyjde 12. dubna.

Při své úvodní ze dvou dosavadních návštěv Česka přijeli další Newyorčané, skupina Akron Family, jako doprovod zpěváka temných a kultovních Swans, o dost staršího Michaela Giry. A když ti vousatí mladíci ve flanelkách během koncertu spustili ve vícehlasech několik skutečných „kostelních“ písní, zástupci příslovečné „pražské kavárny“ se pod pódiem Paláce Akropolis jen rozpačitě pochechtávali. Po šesti letech je publikum poučenější, gospel bude asi přece jen hudbou nového tisíciletí. Zde poněkud homeopatická, tedy tichá a křehká ukázka z nové desky Akron Family.

Nakonec jedna domácí novinka. Přestože tuto „gospelovou“ skladbu kapela Traband vydala na své možná nejlepší desce Hyjé (2005), bude součástí připravovaného DVD. Na něm budou všechny písně přeložené do znakového jazyka pro neslyšící.

O připravované desce Trabandu zas něco později. Končíme ukázkou z pořadu Kulturama, který vysílá ČT24 každou sobotu po poledni. Jedna z nedávných reportáží se týkala právě písní se znakovými tlumočníky. Pro tento hudební týden – konec hlášení.