Zvířata pokřtila Sto dvacet s novou Školou

Praha - Kapela Sto zvířat pokřtila v neděli v pražském paláci Akropolis své nejnovější album s názvem Sto dvacet. Desku se živým záznamem koncertu z loňského října fanouškům představila společně s novým klipem k jednomu z hitů kapely - písni Škola. Zazněly i další známé písně z více než dvacetileté historie populárních představitelů ska, kterou právě loňský koncert shrnoval. Na nedělní křest v Akropoli naváže šňůra přibližně 30 koncertů po mimopražských klubech, studentských majálesech a letních festivalech. Nejdříve mohou Sto zvířat slyšet jejich fanoušci v Českých Budějovicích (8. dubna) a v Českém Krumlově (9. dubna).

Koncert začal úderem osmé hodiny večerní a diváci v sále od počátku nadšeně přijímali každou píseň. Lídr kapely, bubeník, skladatel a zpěvák Jan Kalina každý hudební kus uvedl svým typicky vtipným způsobem. Na pódiu se vystřídali nejen současní, ale i několik bývalých členů kapely. Plakát se všemi historickými sestavami skupiny je mimochodem také součástí desky Sto dvacet.

Zhruba v polovině koncertu „Zvířata“ udělala přestávku, v níž pokřtila nové koncertní album. Na jeviště přizvala dvanáct kmotrů, jimiž byli nejen muzikanti, zvukaři a další lidé spojení s kapelou, ale i hudební novináři či fotografové. Po přestávce koncert vyvrcholil druhou částí, v níž zazněly největší hity Sta zvířat.

Deska nazvaná Sto dvacet vyšla tento měsíc. Jde o záznam koncertu z pražské Incheba Arény z loňského října, kde vyvrcholilo celoroční turné k 20 letům kapely. Fanoušci na albu naleznou 15 písní ze všech sedmi řadových alb kapely, mezi nimi hity jako Nejkratší cesta, Nikdy nic nebylo, Vrány nebo Škola. K posledně jmenované písni je na albu i zbrusu nový videoklip.

O vydání nahrávky z největšího koncertu ve své historii kapela původně neuvažovala, Kalina spíše přemýšlel o novém albu. Po poslechu záznamu ale kapele přišlo škoda nahrávku nevydat. Navíc prý Sto zvířat lákalo vydat starší písně natočené v nové sestavě, která spolu vystupuje od roku 2007.

0Kapela Sto zvířat vznikla v roce 1990 z někdejšího rokenrolového bandu Matěj Čech. Sto zvířat debutovali stejnojmennou deskou v roce 1993. Z původní sestavy zbyli vedle Kaliny jenom Tomáš Belko a Jana Jelínková. Nyní se zakladateli souboru hrají ještě klávesista Petr Hostinský, saxofonista Jiří Hanzlík, trombonista Martin Líska, bubeník Miki Nop, kytarista Jan Šobr, trumpetista Pavel Herzog a nizozemský baskytarista Wilco Versteeg.

0Čeští průkopníci stylů ska a rocksteady Sto zvířat mají za sebou přibližně 1 400 koncertů v Česku, desítky koncertů v Německu, Francii a Švýcarsku a dvouměsíční turné po USA. Dosud vydali sedm řadových alb, DVD Jste normální? a mají na svém kontě účast na bezpočtu kompilací doma i v zahraničí. V roce 2008 skupina vyprodala pražskou Lucernu a získala cenu Anděl za album Rozptýlení pro pozůstalé v kategorii Ska & reggae.

Sto zvířat / Sto dvacet
Sto zvířat / Sto dvacet
Více fotek
  • Sto zvířat / Sto dvacet zdroj: Stránky kapely Sto zvířat http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2425/242429.jpg
  • Sto zvířat zdroj: Stránky kapely Sto zvířat http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2425/242426.jpg
  • Sto zvířat zdroj: Stránky kapely Sto zvířat http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2425/242425.jpg