Ebux.cz rozšíří nabídku i českých eBooks

Praha - V USA u některých velkých prodejců elektronické knihy už loni v prodeji předstihly klasickou pevnou vazbu. V Česku tomu tak zdaleka není. A to přesto, že internetových knihkupectví i u nás přibývá a prodej elektronických knižních titulů roste. Jejich nabídku chce od 1. dubna rozšířit portál Ebux.cz nakladatelského domu Euromedia Group, který v první fázi nabídne zhruba 600 titulů především českých autorů.

Do tohoto nového projektu se podle generálního ředitele společnosti Euromedia Group Andrease Kaulfusse zapojilo zhruba 30 tuzemských nakladatelů a přihlásit se mohou další. Systém Wooky, který je základen internetového obchodu Ebux.cz, je inspirován zahraničními koncepcemi, jako je například obchod Amazon s čtečkou Kindle.

Elektronické knihy na Ebux.cz mají být zhruba o třetinu levnější než knihy tištěné. Euromedia Group je vybaví ochrannou technologií DRM, která má zabránit jejich nelegálnímu kopírování. Poptávku by naopak měla podpořit speciální softwarová čtečka, kterou si zákazníci budou moci zdarma stáhnout a nainstalovat do počítače, mobilního telefonu nebo tabletu. Od 1. června pak Euromedia Group nabídne i vlastní barevnou čtečku elektronických knih.

Video Komentář Patrika Zandla
video

Komentář Patrika Zandla

Nabídka Ebux.cz by se měla rozšířit také o elektronickou formu časopisů a novin. „Jednáme s řadou vydavatelů, aby své magazíny a časopisy dávali touto formou čtenářům k dispozici,“ prozradil Kaulfuss.

Přibývá titulů i majitelů čteček

Zatímco ve Spojených státech jsou eBooks hitem už několik let, Češi byli dosud spíše konzervativní a dávali přednost knihám s pevnou vazbou. Zlom nastal loni, kdy se v Česku výrazně zvýšil počet prodaných čteček a nakladatelství zároveň začala rozšiřovat nabídku elektronických knih.

Na rostoucí poptávku po elektronických knihách reagují nakladatelství. Portál eReading nyní nabízí ke stažení už 540 elektronických knih, je jich tak o více než dvě stovky více než v závěru loňského roku. Nakladatelství Fragment, které patří k prvním prodejcům elektronických knih v Česku, plánuje pro letošní rok každý měsíc vydat v digitální verzi přibližně 20 svých titulů. Od začátku loňského prosince k vydávání e-knih přistoupilo také nakladatelství Portál, které se zaměřuje zejména na odbornou literaturu.