Cannes poctí „Bébela“

Cannes - Filmový festival v Cannes uspořádá zvláštní večer na počest legendy francouzského filmu Jeana-Paula Belmonda. Herec přiznal pozvání, aby se ho zúčastnil. „Jsme šťastni, že přijal pozvání k účasti na slavnostním večeru pořádaném k oslavě jeho talentu a jeho herecké dráhy,“ uvedli v komuniké prezident a ředitel festivalu Gilles Jacob a Thierry Frémaux. 64. ročník festivalu se koná od 11. do 22. května, večer na počest Belmonda bude uspořádán 17. května.

„Rozsah jeho rejstříku, charisma jeho osobnosti, přesnost jeho hraní, tón jeho replik a nenucenost jeho vystupování z něho udělaly vedle Jeana Gabina a Michela Simona jednoho z největších francouzských herců všech dob,“ prohlásili také o Belmondovi organizátoři festivalu.

Podle nich není pochyb, že v čele těch, kdo přijedou do Cannes „Bébela“ oslavit, budou jeho přátelé z konzervatoře, rovněž známí herci Jean Rochefort, Claude Rich, Pierre Vernier a Jean-Pierre Marielle, a že Belmondo se dočká ovací publika.

Belmonda, kterému bude příští týden 78 let, proslavily filmy jako Bláznivý Petříček, U konce s dechem, Muž z Ria, Borsalino a mnohé další. V posledních několika letech má vážné zdravotní problémy - po mozkové příhodě částečně ochrnul. Přesto se ještě před třemi lety znovu objevil před kamerou ve filmu Muž a jeho pes, kde měl roli „šitou na tělo“.

Jean-Paul Belmondo a Anna Karina ve filmu Bláznivý Petříček
Jean-Paul Belmondo a Anna Karina ve filmu Bláznivý Petříček