Portrétem osobnosti proti rakovině

Praha - Portréty osobností české kultury, vědy a politiky od fotografa Pavla Brunclíka vystavuje od 31. března do 5. června Museum Kampa. Výstava má charitativní rozměr, fotografie se budou dražit a výtěžek poslouží k podpoře výroby informačních materiálů o onkologických onemocněních. Pro projekt se nechali vyfotit například architektka Eva Jiřičná, bývalý prezident Václav Havel, herec Jan Tříska, rabín Karol Sidon nebo ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Brunclík nafotil 46 osobností, na výstavu vybral 30 fotografií a zvětšil je na rozměry 50 na 65 centimetrů. Záměrně byly ze souboru nafocených portrétů vybrány ty, které se nějak vážou k Museu Kampa. Na některých z fotografií tak mohou lidé spatřit malíře, jejichž díla muzeum vystavuje a sbírá. Jde například o Adrienu Šimotovou, jejíž tvorbu ze 70. a 80. let prezentuje muzeum právě v těchto dnech, Zdeňka Sýkoru nebo Karla Malicha. Na jednom z portrétů je také zakladatelka muzea Meda Mládková.

Dražit se bude přímo v muzeu 2. června, a to všech 46 snímků. Dražba začne na 30 000 korunách za jeden snímek. Peníze poslouží obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která vydává vzdělávací DVD pro vážně nemocné pacienty.

„Cílem DVD je napomoci zlepšit komunikaci mezi lékaři a pacienty,“ řekla novinářům Michaela Tůmová ze společnosti Dialog Jessenius. První disk vyšel loni v prosinci a věnován byl pacientkám s karcinomem prsu. Další DVD se zaměří na ostatní onkologická onemocnění. V souvislosti s výstavou vyšla také kniha. Vedle portrétů osobností v ní mohou čtenáři nalézt i jejich životní příběhy, které sepsal publicista Pavel Kosatík.

Portréty Pavla Brunclíka
Portréty Pavla Brunclíka