Jděte k čertu s lifestylem!

Praha - Téma „Módní časopisy a dnešní ideál krásy“ si pro svou výstavu nazvanou „Mgzn“ vybrali studenti pražské FAMU a Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Prostřednictvím portrétních i abstraktních fotografií se autoři bouří proti stereotypnímu zobrazování lidí v lifestylových rubrikách. Expozici najdete v Galerii Fotografic ve Stříbrné ulici od 29. března do 29. dubna. Ideu k výstavě vytvořil Míra Hárovník, na realizaci se podílela Štěpánka Stein.

Jak vidíme fotografie z časopisových rubrik Lifestyle, když je vytrhneme z obvyklého kontextu? Otázka, která je hlavním motivem této výstavy. Otázka o to náležitější, že budoucnost tištěných časopisů je velmi nejistá, zatímco publikování fotografií na webu čím dál rozšířenější. Vystavené práce studentů katedry fotografie FAMU přehodnocují samu podstatu kategorie Lifestyle a jejího obsahu.

„Pointou bylo vytvořit několik časopisů na různá témata a víceméně zkoumat, kde jsou hranice módní nebo lifestylové fotografie,“ řekla k výstavě pedagožka FAMU, fotografka Štěpánka Stein, kterou doplňuje socioložka Adéla Semotanová: „Lifestylové časopisy nám říkají, jak máme žít, ale zároveň také, jak toho máme dosahovat, to znamená, říkají nám, jak máme vypadat, co máme nosit na sobě.“

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Právě současný ideál krásy určovaný vesměs reklamními slogany autoři zavrhli a vytvořili si vlastní. Prostřednictvím širokého spektra snímků zahrnujícího krajiny, zátiší, portréty i surrealistické kompozice tvůrci zjišťují, co sem patří a co už ne. Stejným způsobem se zaměřují na definici a limity módní fotografie.

„Každá fotka má jiný příběh, je z jiného časopisu, je vytržená z kontextu. Na výstavě je vlastně takový jeden nový časopis,“ upřesnil autor konceptu výstavy Jaromír Hárovník (VŠUP).

Z výstavy MGZN
Z výstavy MGZN