Jazzmenka Bridgewaterová si získala Pražany

Praha - Dvojité ovace vstoje sklidila ve zcela vyprodané Smetanově síni Obecního domu jedna z nejlepších jazzových vokalistek současnosti Dee Dee Bridgewaterová. Devadesátiminutovou show zaměřila především na repertoár legendární jazzové zpěvačky Billie Holidayové, ale také Elly Fitzgeraldové. Zároveň představila pět písní ze svého alba, které jí nedávno vyneslo třetí cenu Grammy. Zpěvačku doprovodil český big band CBC vedený dirigentem Martinem Kumžákem. Jarní Gala bylo donátorskou akcí uspořádanou ve prospěch hudebního festivalu Struny podzimu.

Svým podmanivým hlasem rozzářila Bridgewaterová koncertní síň hned při úvodní písni Them There Eyes. Téměř každou skladbu pak poutavě uvedla, připomenula i svůj obdiv k Holidayové známé pod pseudonymem Lady Day a prestižní ocenění své desky Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater. Charismatická zpěvačka často laškovala s publikem, posílala polibky muzikantům a zavtipkovala i o Kunžákově pátečním dirigování muzikálu Jesus Christ Superstar, který prý navštívila.

 
Temperamentní Američanka přednesla známé hity, jako jsou Lover Man, Gerswinovu Oh, Lady Be Good, Undecided i dojemnou píseň You˙ve Changed. Nezapomenutelně pak interpretovala notoricky známou píseň Lady Sings the Blues. Po dlouhém potlesku vestoje poděkovala publiku za podporu umění. „Děkuji za vaši podporu Strunám podzimu i absolutně úžasným muzikantům… Bylo mi potěšením být s vámi,“ řekla Bridgewaterová. Nadšení posluchači ji ale nenechali odejít bez přídavku a dočkali se slavného spirituálu Amazing Grace, který emotivně zazpívala bez doprovodu kapely.

Dee Dee Bridgewaterová má s Holidayovou (1915-1959) kromě podobných životních peripetií společnou lásku ke swingu a blues. Holidayová je považována společně se Sarah Vaughanovou a Ellou Fitzgeraldovou za jednu z největších jazzových zpěvaček všech dob. Také odkazu fenomenální Fitzgeraldové se Bridgewaterová věnovala v albu Dear Ella. Během své úspěšné kariéry Bridgewaterová zazářila například v muzikálech The Wiz a Lady Day, další prý zatím neplánuje. Její diskografie čítá 14 alb, včetně debutu Afro Blue z roku 1974. V Praze se naposledy představila v roce 2007 s albem Red Earth.

Dee Dee Bridgewaterová v Obecním domě
Zdroj: ČTK