Prague Photo: plné ruce fotografie

Praha – Díla starých mistrů české fotografie Františka Drtikola nebo Josefa Sudka i tvorbu mladé generace představí čtvrtý ročník Prague Photo Festivalu. Největší přehlídka české fotografie nabídne ve Výstavní síni Mánes díla 230 autorů a také spřízněné kurátorské projekty v dalších dvou desítkách pražských galerií. Akce se účastní celkem 35 subjektů, nejen vybrané galerie a odborné školy, ale také například České centrum fotografie nebo Asociace profesionálních fotografů.

Úvodní část festivalu v Mánesu (od 5. do 10. dubna) je prezentací široké plejády fotografů a galerií i společností zabývajících se fotografií. Mezi 230 vystavujícími autory se objeví snímky fotografů známých jmen i těch teprve začínajících. „Je tu spousta zavedených fotografů jako Tono Stano, Robert Vano nebo Jan Sudek, ale také úplně nová jména. Například Tereza Vlčková, to je autorka, která během dvou let raketově vyletěla nahoru a je dnes sbírána v zahraničí,“ doplnil ředitel Prague Photo Milan Jaroš.

Vedle institucí a galerií, jako je Leica Gallery, Chemistry Gallery nebo České centrum fotografie, zařadily fotografie na výstavu i odborné školy z Prahy, Opavy, Plzně, Ústí nad Labem a také Bratislavy, které vychovávají novou generaci fotografů. „Mladí mají úplně jiné oko. Je zajímavé vidět tady tolik expozic, jedna se liší od druhé. To vypovídá i o tom, že fotografie má pořád své místo na výtvarné scéně,“ domnívá se výkonná ředitelka festivalu Iva Nesvadbová. Fotografie je podle ní přesto ohrožena kvůli zániku mnohých tištěných médií.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

Mladé umělce má v jejich práci podpořit i cena UniCredit Bank Young Prague Photo Award pro fotografa do 35 let, která se uděluje během zahájení festivalu. V odborné porotě zasedli například fotografové Tono Stano, Antonín Kratochvíl nebo šéfredaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek. UniCredit Bank na festivalu předvede také vlastní sbírku fotografií, které si zájemci mohou koupit a přispět na Konto Bariéry. Na prodej jsou i všechny ostatní vystavené fotografie.

Máte doma Sudka?

Kromě více expozic nabídne letošní ročník i změny v doprovodném programu. Místo odborných přednášek, které návštěvníky prý příliš neoslovovaly, nabízí například autogramiádu Roberta Vana. Novinkou je také projekt nazvaný Máte doma Sudka?, v jehož rámci mohou návštěvníci festivalu přinést do Mánesu staré fotografie, a přítomní odborníci posoudí, jakou mají uměleckou a historickou hodnotu. „Spousta lidí má na půdách a ve sklepech díla, o jejichž hodnotě nemá vůbec ponětí. Tato akce tak může odhalit skutečné skvosty, třeba i ztracené Drtikoly nebo Sudky,“ doplnila Nesvadbová.

Prague Photo Festival se ve Výstavní síni Mánes koná od 5. do 10. dubna. Až do 5. května pak bude pokračovat v patnácti pražských galeriích, muzeích a výstavních prostorách, například v Galerii Rudolfinum, v Centru současného umění DOX nebo Národní technické knihovně. Organizátoři už nyní plánují příští, pátý ročník – vedle českých a slovenských děl by měl seznámit návštěvníky také s tvorbou fotografů z Polska nebo Maďarska.

Autoři: Václav Chochola a Jiří Kolář
Autoři: Václav Chochola a Jiří Kolář
Více fotek
  • Autoři: Václav Chochola a Jiří Kolář zdroj: Prague Photo Festival / Archiv B&M Chochola http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2444/244342.jpg
  • Fotografie Josefa Sudka autor: Josef Sudek, zdroj: Prague Photo Festival / České centrum fotografie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2444/244349.jpg
  • Fotografie Tomáše Hulíka autor: Tomáš Hulík, zdroj: Prague Photo Festival / Galerie Millennium http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2444/244348.jpg