Velké výstavy Maneta a van Dongena v Paříži

Paříž - Velkou výstavu děl jednoho ze zakladatelů moderního umění Edouarda Maneta zahajuje dnes pařížské muzeum d˙Orsay. Je na ní soustředěno kolem 140 děl tohoto umělce. Výstava v Musée d˙Orsay je od začátku 80. let první tohoto rozsahu, která se na Manetovu počest v Paříži pořádá. Zahrnuje nejen jeho malby, ale i akvarely, pastely a kresby a doplňuje ji třicítka děl dalších umělců Manetova období. Významným kulturním podnikem francouzské metropole je také výstava fauvisty Keese van Dongena.

Mezi vystavenými Manetovými díly jsou i jeho stěžejní plátna jako Snídaně v trávě a Olympia, která patří mezi základy stálých sbírek muzea. Manet (1832-1883) jimi ve své době vyvolal skandál.

Výstava potrvá do 3. července.

Až do 17. července potrvá van Dongenova výstava v Muzeu moderního umění města Paříže, která byla zahájena 25. března. Soustřeďuje se na pařížské období tohoto nizozemského umělce, jehož nespoutaná barevnost z něho udělala jeden ze sloupů fauvismu. Návštěvníci mohou zhlédnout asi 90 děl, která van Dongen (1877-1968) vytvořil od roku 1895 do začátku 30. let.

Kees van Dongen / Žena na sofa (1930)
Kees van Dongen / Žena na sofa (1930)