Aukce Kintery nebo Rochové pomohla Japonsku

Praha – Do charitativní sbírky pro zemětřesením postižené Japonsko se zapojila i Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Uspořádala aukci, do které věnovali umělecké předměty nejen studenti školy, ale i jejich profesoři jako Jiří David, Rony Plesl nebo Liběna Rochová. Celkem vybrali částku 335 tisíc korun, nejvyšší suma – 110 tisíc korun - padla za obraz Federica Díaze.

K dražbě bylo určeno na sto objektů – skleněná váza od Ronyho Plesla, šperky Evy Eisler, karafy od Jiřího Pelcla, objekt od Krištofa Kintery, kresby Kurta Gebauera nebo předměty z dílny módní návrhářky Liběny Rochové. Autory dražených děl byli i studenti ateliéru keramiky, skla, designu oděvu a obuvi, designu výrobků a volného umění.

„Iniciativa přišla od jednoho z našich studentů, který je zde na stáži. Pochází ze Sendaie, jedné z nejpostiženější oblasti Japonska. Přišel s nápadem, že bychom mohli uspořádat aukci, které by se účastnili všichni pedagogové i studenti,“ vysvětlila PR manažerka VŠUP Veronika Pacíková. Na aukci nechyběla ani díla japonských studentů, kteří na Vysoké škole uměleckoprůmyslové často studují, obvykle si vybírají obor sklo.

Vyvolávací cena dražených předmětů byla většinou mnohem nižší, než je běžná prodejní cena. „Nejdražší jsou samozřejmě díla vedoucích ateliérů, protože jde o respektované osobnosti ve svých oborech. Obraz Federica Díaze se dražil za 69 tisíc, náhrdelník Evy Eisler i obraz Jiřího Davida za 15 tisíc korun,“ doplnila Veronika Pacíková.

Peníze získané z aukce budou předány Česko-japonské společnosti, která se v pomoci zemětřesením postiženému Japonsku výrazně angažuje. Například byla spouorganizátorem benefičního koncertu rockerů v pražské Lucerně.

Aukce pro Japonsko na VŠUP
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24