V Duchcově obnovují sbírky Valdštejnů

Duchcov - Na zámku v Duchcově na Teplicku dnes představili první část z nově instalovaných expozic. Návštěvníkům bude nově přístupné Valdštejnské muzeum, v následujících měsících na zámku otevřou také Valdštejnskou obrazárnu. Na duchcovský zámek by se měly vrátit také některé exponáty, které byly dosud umístěné v jiných objektech ve správě Národního památkového ústavu v Ústeckém kraji.

Z dotace ministerstva kultury byla v minulých letech opravena centrální část zámku, jeho severní křídlo a také střecha a krovy. „Stavební stav zámku dosud neumožňoval otevření nových expozic a jejich prezentaci v důstojných prostorech,“ řekla ředitelka ústeckého pracoviště NPÚ Eva Balaštíková. Podle ní jsou připravené i další zámecké prostory, ale expozice Valdštejnské obrazárny v nich ještě není instalovaná.

Zajímavé předměty a cennosti začali sbírat zdejší majitelé, šlechtický rod Valdštejnů, už v 18. století. Tehdy je předváděli svým hostům. Muzeum skončilo v roce 1921, kdy šlechta zámek prodala. Část sbírek, kterou Valdštejnové neodvezli jinam, zůstala v části zámku, jež sloužila pro sociální potřeby obyvatel, do roku 1938.

„Myšlenka na obnovení zámeckého muzea vznikla zhruba před 12 lety, kdy jsme se zamýšleli nad tím, jak využít místnosti, jejichž restaurování jsme plánovali. Dnes takto pokračujeme v tradici expozic na zdejším zámku. Nejde ovšem o kopírování tehdejšího stavu, nýbrž o třetí modifikaci muzea,“ upozornil kurátor výstavy Pavel Průcha.

Lovecký salon a vojenská zbrojnice byly otevřeny už v předchozích letech, nyní se z muzea podle Průchy stane ucelená expozice. Výchozí místnost je věnována předchozím dvěma muzeím, které dokumentuje řada fotografií původní valdštejnské i pozdější prvorepublikové expozice. „Předměty prošly rozsáhlými restaurátorskými zásahy, ať se jedná o historické zbraně, předměty z porcelánu a keramiky, ojedinělý obraz vyřezávaný z korku či výšivky,“ dodal Průcha.

Prohlídkový okruh se tak rozšířil na slavnostní schodiště, Valdštejnský sál s galerií předků, Biliárový sál, místnosti zámeckého služebnictva, muzeum Giacoma Casanovy, který na zámku prožil posledních 13 let svého života jako zámecký knihovník. Valdštejnské muzeum tvoří benátský pokoj, ložnice, pařížský salonek a zámecká knihovna.

Původně renesanční zámek Duchcov z konce 16. století byl do roku 1707 v barokním slohu rozšířen a v letech 1812 až 1818 jeho zevnějšek klasicistně upraven. Zámek obklopuje barokní zahrada založená v první čtvrtině 18. století. V roce 1956 a v dalších letech byl park zasažen těžbou, které padl za oběť i barokní hospitál. V uplynulém desetiletí bylo území rekultivováno a park obnoven včetně v roce 1983 otevřeného objektu pro osazení vzácné fresky Václava Vavřince Reinera z 18. století.

Zámek Duchcov
Zámek Duchcov
Více fotek
  • Zámek Duchcov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2450/244930.jpg
  • Zámek Duchcov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2450/244936.jpg