Masakr poloviny metalové čtyřky

Praha - Klasický trashmetal duněl včera večer pražskou O2 arenou při společném vystoupení amerických legend Slayer a Megadeth. V bouřlivém prostředí haly, kterou podle pořadatelů zaplnilo přibližně 4000 lidí, zazněly skladby z posledních alb obou skupin i starší hity z jejich bezmála třicetiletých kariér. Koncert byl součástí evropského turné kapel European Carnage Tour 2011.

Obě kapely se v České republice představily loni v červnu v Milovicích na Nymbursku na festivalu Sonisphere, na kterém se sešla celá „velká metalová čtyřka“, kterou vedle Megadeth a Slayer tvoří skupiny Anthrax a Metallica.

Metalový večer zahájili losangelští Megadeth, kteří se proslavili především díky technicky vyspělému a platinou oceněnému albu Rust In Peace z roku 1990, jež bývá označováno jako nejlepší speed/thrash metalové album všech dob. Z něho nabídli skladbu Hangar 18.

Zazněly ale především písně z jejich posledního, dva roky starého studiového alba Endgame, z něhož dlouhovlasý lídr kapely David Mustaine zazpíval například skladby 1,320, How the Story Ends nebo Head Crusher. Kvůli turné Megadeth přerušili přípravu svého třináctého alba, na němž pracují od podzimu, do aktuálního playlistu však z něj žádnou skladbu nezařadili. Publikum zato potěšili svým hitem Symphony Of Destruction.

Po pauze před rozbouřené posluchače vyběhli Slayer. Kapela, která má v tuzemsku mnoho příznivců, nabídla podle očekávání mnohem tvrdší a temnější tvář amerického trash metalu. Publiku stejně jako Megadeth představili i skladby ze svého posledního alba, v jejich případě World Painted Blood z roku 2009. Z něho hned v úvodu zazněla titulní píseň, dále pak Snuff nebo Americon.

Kapela, ve které dlouhodobě zraněného kytaristu Jeffa Hannemana nahradil Pat O'Brien, jinak člen skupiny Cannibal Corpse, při svém hlasitém vystoupení plném zběsilých temp nezapomněla ani na hit Season In The Abbys. Energické vystoupení vyvrcholilo skladbou Angel of Death, která před lety rozpoutala spor o to, jestli nepropagují nacismus, protože jejím tématem je lékař z koncentračního tábora Osvětim Josef Mengele. To Slayer důrazně popírají.

Společné turné Slayer a Megadeth začalo v březnu v Kyjevě. Na hudebníky čekaly přes dvě desítky koncertů v Evropě. Po vystoupení v Praze mají na programu poslední dvě metalové show v Polsku a Švýcarsku.

0MEGADETH - Název kapely je zkomoleninou slova megadeath, což doslova znamená masová smrt. Její texty se zabývají také politikou a protiválečnou tématikou. Pouze kytarista Mustaine vydržel ve skupině od jejího vzniku. Spoluhráči Mustaineho, který byl jedním z prvních členů skupiny Metallica, než byl z kapely pro alkoholismus vyhozen, dnes jsou Chris Broderick (kytara), Shawn Drover (bicí) a Dave Ellefson (baskytara).

0SLAYER působí na hudební scéně od počátku 80. let. Skupinu založil Kerry King, který posléze našel pro post baskytaristy Toma Arayu, s nímž tvoří jednu z nejproduktivnějších autorských dvojic na metalové scéně. Mezi jejich největší úspěchy patří album Reign in Blood z roku 1986. Grammy obdrželi za protiválečnou píseň Eyes of the Insane, singl z alba Christ Illusion, který byl vyhlášen nejlepší metalovou skladbou roku 2006.