Jáchym Topol cenu The Independent nedostane

Londýn - Šest světových autorů vybrala porota do užšího výběru uchazečů o cenu britského listu The Independent. Je mezi nimi několik spisovatelů z Latinské Ameriky, ale ne český autor Jáchym Topol, který byl v širší nominaci 15 autorů za anglický překlad své knihy Kloktat dehet. V užším výběru jsou i autoři, kteří cenu získali v minulosti. Turek Orhan Pamuk, který získal i Nobelovu cenu, byl v roce 1990 jejím vůbec prvním nositelem. Tentokrát se o cenu uchází s překladem románu The Museum of Innocence (Muzeum nevinnosti). Nor Per Petterson, který cenu vyhrál před pěti lety, je nyní navržen za román I Curse the River of Time (Proklínám řeku času).

Porotci vybrali také překlad románu Red April (Rudý duben) peruánského autora Santiaga Roncaglioloa, knihu Kamchatka argentinského autora a filmaře Marcela Figuerase a překlad románu The Sickness (Nemoc), který napsal venezuelský spisovatel Alberto Barrera Tyszka. Výběr doplňuje Visitation (Návštěva), který je třetím románem Němky Jenny Erpenbeckové.

„Letošní výběr oceňuje některé dobře známé a oblíbené autory a současně představuje vzrušující nové hlasy,“ řekl porotce a literární redaktor listu The Independent Boyd Tonkin.

Topolova kniha byla před měsícem zařazena do širšího výběru uchazečů o cenu. Pod anglickým názvem Gargling with Tar ji v překladu Davida Shorta vydalo nakladatelství Portobello Books. Pro Topola, jehož knihy vycházejí hlavně ve střední Evropě, je to první vydání některého jeho díla v Británii.

Cena The Independent

se uděluje každý rok nejlepší knize současného zahraničního autora, která vyšla v Británii v anglickém překladu v uplynulém roce. Oceňuje stejnou měrou autora i překladatele. Je spojena s prémií 10 000 liber (kolem 280 000 korun).

Cena se uděluje od roku 1990. V roce 1991 ji dostal Milan Kundera za román Nesmrtelnost, který z češtiny přeložil Peter Kussi. Loni byla oceněna kniha Brodeck's Report (Brodeckova zpráva) od Francouze Philippea Claudela, kterou přeložil Američan John Cullen.

Santiago Roncagliolo / Red April
Zdroj: Independent