Filmový řez Evropou končí u Czech Made Mana

Praha - Milostný příběh německého režiséra Toma Tykwera (Lola běží o život, Nebe, Parfém: Příběh vraha) nazvaný jednoduše 3 (Drei) zahájí letošní Dny evropského filmu. V pražském kině Světozor projekci doprovodí představitelka jedné z rolí, rakouská herečka Sophie Rois. Zakončení bude patřit české kinematografii – předpremiéře filmu Tomáše Řehořka Czech Made Man s Janem Budařem v hlavní roli. 18. ročník Dnů evropského filmu se koná od 14. do 21. 4. v Praze a od 22. do 28. 4. v Brně. Po hlavní části následují ještě ozvěny v pěti regionech.

Návštěvníci festivalu se letos mohou těšit na 40 filmů z 25 evropských států. „Snažíme se filmy sestavovat tak, abychom opravdu udělali průřez evropskou kinematografií, a to nejen těmi státy, jejichž filmy se běžně dostávají do české kinodistrubice, jako jsou Francie nebo Německo, ale i menšími státy, například pobaltskými republikami nebo Rumunskem. České filmy budou tři. Jedním z nich i festival zakončíme - novým filmem Tomáše Řehořka,“ upozornil dramaturg přehlídky Zdeněk Blaha.

Program nabídne celkem pět sekcí. Z toho dvě nově – sekci zaměřenou na ceny evropského parlamentu LUX Prize, která je spolupořádána Evropským parlamentem – Informační kanceláří v ČR, a sekci Film&Music představující několik vybraných evropských titulů, dokumentárních i hraných, pracujících s tématem hudby. "Snažíme se každý rok obohatit festival o něco nového. V rámci sekce LUX Prize uvedeme například vítězný snímek cen Cizinka německé režisérky Feo Aladag," doplnil Blaha.

Video Rozhovor se Zdeňkem Blahou
video

Rozhovor se Zdeňkem Blahou

Národní liga opět přinese průřez filmy oficiálně navrženými jednotlivými zeměmi na kandidáty na Oscara. Best Of pak shrne to nejzajímavější z jednotlivých národních kinematografií. Tématem čtyř filmů v sekci K věci je dobrovolnictví a aktivní zapojení občanů do společenského života.

Britská retrokomedie Vyrobeno v Dagenhamu (r. Nigel Cole) zachycuje skutečné události z roku 1968, kdy se v malé továrně v Dagenhamu vzbouřily téměř dvě stovky zaměstnankyň proti pracovním podmínkám. Film První mise (r. Boris Paval Conen) líčí každodenní drama evropských lékařů na misi v Jižní Americe. Dokumentární film Pozemšťané, koho budete volit?, který vznikl ve spolupráci režisérky Lindy Jablonské a studentů dokumentární dílny občanského sdružení Inventura, je trochu jiným pohledem na předvolební klání. A další dokument Tsunami po vlně zájmu (r. Jan Hošek) zkoumá, jak po pěti letech po katastrofě vypadá situace na postižených místech. Každá z projekcí bude doplněna o krátké tematické úvody pozvaných hostů a odborníků na danou problematiku.

Days of European Films - 2011 from Bohdan Heblik on Vimeo.

Doprovodnou filmovou akcí Dnů evropského filmu bude promítání legendárního dramatu prvorepublikové kinematografie Erotikon. Snímek Gustava Machatého z roku 1929 bude (16. 4. ve 21:30 v kině Světozor) doprovázen živou hudbou v podání elektro-akustického uskupení Forma Live. Festival doprovodí také seminář, tentokrát na téma Digitální věk kin aneb Jak oslovit filmového diváka v digitální éře. Koná se 15. dubna od 9 do 16 hodin v pražském kině Aero.

18. Dny evropského filmu: Praha (4.-21. 4. v kinech Světozor a Lucerna) Brno (22.-28. 4. v kině Bakala); ozvěny: Boskovice (26.-29.4.), Jablonec nad Nisou (27.4.-1.5.), Olomouc (25.-28.4), Uherské Hradiště (26.-28.4.), Veselí nad Moravou (27.-30.4.)

Cizinka
Cizinka
Více fotek
  • Cizinka zdroj: Dny evropského filmu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2469/246848.jpg
  • Vyrobeno v Dagenhamu zdroj: Dny evropského filmu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2469/246847.jpg
Stáhněte si