Kenneth Branagh strávil týden s Marilyn

Londýn - Britský převážně televizní režisér Simon Curtis natáčel v Londýně snímek My Week with Marilyn (Můj týden s Marilyn), který líčí vznik filmu Princ a tanečnice v roce 1956, kdy Laurence Olivier právě v Londýně režíroval Marilyn Monroeovou. Legendu britského divadla a filmu ztvárnil anglický herec a režisér Kenneth Branagh, v roli americké herečky, jež se stala sexuálním symbolem 50. let, se představí Michelle Williamsová.

Padesátiletý Branagh se proslavil jako shakespearovský herec a režisér. Jeho filmový debut, adaptace Shakespearova Jindřicha V., mu v roce 1989 vynesla nominace na Oscara za režii a herecký výkon. Stejně jako Olivier natočil a hrál i Hamleta a Othella a bývá někdy označován za Olivierova dědice.

„Z různých důvodů jsem si vždy myslel, že by nebylo zrovna chytré hrát Laurence Oliviera. Ale když dorazil scénář, tak byl skvělý. Je to skvělá role. Hrát ho byla velká radost, protože scénář filmu je pronikavou analýzou tvůrčího procesu,“ říká Branagh.

Natáčení na sudu s prachem

„Oba byli brilantní a talentovaní, ale byl to sud prachu připravený na explozi,“ dodal k zápletce filmu, který podle něj přesně popisuje střet klasicky vzdělaného, metodického a dochvilného Oliviera a rozevláté Marilyn Monroeové, která byla s to přijít na natáčení i o několik hodin pozdě.

„Marilyn byla tehdy největší filmovou hvězdou na světě. Když přijela do Londýna, letiště v Heathrow se zastavilo. Když šla nakupovat, centrum Londýna se zablokovalo. Olivier byl představitel establishmentu, v divadelní hře, podle níž se film natáčel, hrál přes rok a znal ji nazpaměť. Ale pokud jde o pracovní metody při filmování, tak to byla katastrofa. Naprostá katastrofa od prvního dne,“ popisuje Branagh.

„Intenzivně se obdivovali a současně se intenzivně nesnášeli. Nikdy nepřišla včas, přiváděla ho k šílenství. Nakonec předvedla skvělý výkon - k jeho potěšení i zlosti,“ pokračuje. „Do této výbušné směsi ještě přidala Olivierova manželka Vivien Leighová, která byla největší filmovou hvězdou na světě ještě před pěti minutami. Navíc v divadle hrála roli, kterou měla ve filmu Monroeová.“

V Marilyn hraje i „Potterova“ Emma

Film, který půjde do kin na podzim, natočil podle scénáře Adriana Hodgese Simon Curtis. Marilyn Monroeovou hraje Michelle Williamsová. „Natáčeli jsme jako oni ve stejném studiu v Pinewoodu u Londýna, jen o 50 let později. Když se poprvé Michelle objevila ve dveřích v jejích šatech a nasvícená zezadu, bylo to skoro strašidelné. Stála tam Marilyn Monroeová a mně se třásla kolena,“ dodal Branagh.

V My Week with Marilyn se objeví kromě Branagha a Williamsové také Emma Watsonová známá z filmů o Harry Potterovi. Vivien Lieghovou hraje Julia Ormondová a do snímku byli obsazeni také známí zejména divadelní herci Judi Denchová a Derek Jacobi.

Michelle Williamsová jako Marilyn Monroeová a Dougray Scott jako Arthur Miller při natáčení film My Week with Marilyn
Michelle Williamsová jako Marilyn Monroeová a Dougray Scott jako Arthur Miller při natáčení film My Week with Marilyn
Více fotek
  • Michelle Williamsová jako Marilyn Monroeová a Dougray Scott jako Arthur Miller při natáčení film My Week with Marilyn zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2469/246875.jpg
  • Emma Watsonová ve filmu My Week with Marilyn zdroj: The Weinstein Company http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2469/246882.jpg