Rock Café znovu otevírá

Praha – Po dvou letech se dnes slavnostně otevře pražský hudební klub Rock Café. Na večírku mimo jiné zahrají kapely Imodium, Lety mimo nebo Post-It. Koncerty nemohlo Rock Café pořádat kvůli stížnostem na hluk, podle kterých hudební produkce překračovala povolené limity. Prostory proto byly znovu odhlučněny, městská část a hlavní město za práce zaplatily 20 milionů korun. Problémy začaly již v roce 2008 po stížnostech obyvatel z domu nad klubem na hluk. Rada městské části Rock Café hrozila uzavřením, klub musel končit hudební produkci už ve 22:00. Zákaz koncertů přišel 15. dubna 2009.

Představitelé a příznivci klubu se obávali, že stížnosti na hluk byly pouze zástěrkou k tomu, aby mohlo být Rock Café uzavřeno. Tisíce fanoušků klub podpořily na sociální síti Facebook. Na Národní třídě se také konala demonstrace, na kterou přišly stovky lidí. Tehdejší primátor Pavel Bém a starosta Prahy 1 Petr Hejma (oba ODS) na shromáždění slíbili, že bude klub zachován a že město zaplatí jeho odhlučnění. Prostory přitom již jednou za peníze radnice odhlučněny byly.

Termín otevření byl nejprve stanoven na září 2009, poté byl několikrát odložen. Kolaudaci nakonec Rock Café získalo až pod novým vedením radnice na začátku letošního března. Zástupci Rock Café si také stěžovali na dodatek smlouvy, kterou s nimi vedení městské části chtělo uzavřít. Pod hrozbou výpovědi nájemní smlouvy měli provozovatelé například zodpovídat za chování návštěvníků na chodníku před klubem.

Smluvní dodatek dosud Praha 1 s Rock Café neuzavřela. Starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09) řekl, že o podmínkách budou obě strany jednat. „Když jsme to za velké peníze dali dohromady, budeme chtít, aby to fungovalo i nadále,“ poznamenal. Radnice ale podle něj bude žádat, aby jí smlouva dávala větší garance dodržování například hlukových nebo požárních limitů.

„Máme dost času, abychom dodatek ke smlouvě změnili,“ dodal Lomecký. Rock Café má totiž uzavřenou platnou nájemní smlouvu, která vyprší za několik let. Jeho představitelé ale chtějí po Praze 1 její prodloužení. Odůvodňují to dvěma lety, kdy nemohli pořádat koncerty. Rock Café bude nyní hrát rok ve zkušebním provozu. Poté budou zkušenosti s novým odhlučněním vyhodnoceny.

Happening na záchranu Rock Café
Zdroj: Oficiální stránky klubu Rock Café